Celosvetový predaj inteligentných telefónov vlani v dôsledku pandémie klesol o 12,5 percenta na 1,35 miliardy prístrojov. Do čela trhu sa vo štvrtom štvrťroku po prvýkrát od roku 2016 vrátil americký Apple. Ukázali to údaje, ktoré dnes na svojich internetových stránkach zverejnila výskumná spoločnosť Gartner.

Globálny predaj smartfónov vo štvrtom štvrťroku medziročne klesol o 5,4 percenta na 384,6 milióna prístrojov. Apple však predaj zvýšil takmer o 15 percent na zhruba 80 miliónov. Vystriedal tak na pozícii najväčšieho svetového predajcu smartfónov juhokórejského konkurenta Samsung, ktorého štvrťročný predaj sa znížil skoro o 12 percent na približne 62 miliónov prístrojov.

Spoločnosť Apple už údajne otestovala svoje prvé prototypy.
Neprehliadnite

Apple je čoraz bližšie k svojmu prvému skladaciemu smartfónu. Prísť by mal už o dva roky

Apple na jeseň uviedol na trh novú generáciu svojich smart telefónov iPhone. Všetky prístroje z novej rady iPhone 12 dokážu využívať mobilné siete piatej generácie (5G). Gartner upozornil, že práve rastúci dopyt po telefónoch 5G pomohol zmierniť pokles trhu so smartfónmi vo štvrtom štvrťroku.

V celom minulom roku si Samsung udržal vedúcu pozíciu na trhu, hoci mu predaj klesol takmer o 15 percent na 253 miliónov prístrojov. Apple zvýšil celoročný predaj o tri percentá na 200 miliónov prístrojov. Zosadil tak z druhej priečky čínskeho rivala Huawei, ktorému predaj vlani v dôsledku sankcií zo strany Spojených štátov spadol o 24 percent asi na 183 miliónov prístrojov.