Ako rozbehať jablkovú hudbu

Apple Music mal svetovú premiéru v pondelok (29. júna) večer a medzi podporovanými krajinami je aj Slovensko. Hudba sa dá zatiaľ počúvať cez appku Hudba na iOS zariadeniach alebo na počítačoch s Mac OS a Windowsom cez program iTunes.

V oboch prípadoch je nutné najprv urobiť update. iOS musí byť vo verzii 8.4 a iTunes 12.2. Ak sa update nespustil automaticky, treba na iPhone či iPade ísť do ponuky Nastavenia – Všeobecné – Aktualizácia softvéru. V iTunes je to zasa záložka Pomocník a v nej poožka Vyhľadať aktualizácie.

Po prvom spustení v iOS si musíte vybrať, či máte záujem o klasické predplatné za 5,99 € mesačne alebo rodinné predplatné za 8,99 €. Pri oboch možnostiach sú prvé tri mesiace zadarmo. Apple si to dobre načasoval, celé leto si môže každý bezplatne užívať viac ako 37 miliónov skladieb. Hudobníci sa ale nemusia obávať. Po medializovanom lobby popovej hviezdy Taylor Swift bude Apple autorom platiť aj počas týchto prvých troch mesiacov.

Pri cenotvorbe postupoval Apple v závislosti od ekonomických možností trhu. V USA stojí základný produkt 9,99 USD mesačne a hoci firma napríklad v AppStore už prepočítava ceny jedna k jednej (hra, ktorá stojí 99 centov, stojí aj 99 eurocentov), na slabších trhoch Apple cenu znížil. Na Slovensku je tak Apple Music cenovo na jednej úrovni ako Spotify či Deezer (ten je o euro lacnejší). Naopak v Nemecku stojí Apple Music 9,99 eura na mesiac. (Porovnanie s konkurenciou nájdete na konci článku)

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Pozor na malú fintu. Apple tvrdí, že nechce obťažovať zákazníkov: po uplynutí troch mesiacov si teda automaticky stiahne prvú platbu z účtu používateľa. Tí, ktorí ešte nie sú presvedčení, že túto službu budú používať aj naďalej, si musia automatické platby vypnúť v nastaveniach.

Vľavo hore je ikonka používateľa. Po kliknutí na ňu sa zobrazí ponuka s účtom a jeho parametre. Pod možnosťou Zobraziť Apple ID je ďalšia ponuka s nastaveniami. Tam stačí vybrať správu predplatného a zrušiť automatické platby.

Keď sa už bavíme o nastaveniach účtu používateľa, je tu aj ponuka Vybrať interpretov. Ide o akési charakterizovanie chúťok každého jedinca. Najprv si vyberie zo žánrov kliknutím na bublinu, prípadne dvojklikom označí žáner, ktorý ozaj miluje. V druhom kroku si zasa vyberie obľúbených interpretov.

Podľa týchto kritérií a tiež hudby kúpenej z iTunes Apple navrhuje ďalšiu hudbu, ktorá by sa mu mala páčiť. Tento výber obľúbených žánrov a interpretov sa spustí aj pri prvom použití Apple Music. Je dostupná aj v programe iTunes v správe účtu prihláseného používateľa.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

          

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Prostredie, v ktorom by sa nikto nemal stratiť

Používateľské grafické prostredie Apple Music by sa dalo nazvať štandardným. Neprekvapí nejakými extra podarenými zlepšeniami. Ale ani nie je vyslovene neprehľadné. Na hornej lište je ikona na správu účtu (vľavo) a vyhľadávanie (vpravo). Dolná lišta obsahuje všetky základné prvky Apple Music: sekcie Pre vás, Nové, Rádio, Connect a Moja hudba.

Ako by sa dalo dedukovať, sekcia Pre vás obsahuje výber playlistov alebo konkrétnych skladieb, ktoré by sa mali konkrétnemu poslucháčovi páčiť. Čím dlhšie sa bude Apple Music používať, tým budú tieto odporúčania presnejšie. V záložke Nové sú najčerstvejšie prírastky do portfólia tejto streamovacej služby. Oceňujeme, že v hornej lište sa dá určiť žáner, z ktorého nové albumy sa zobrazia. Trochu nezvyčajné je, že sú tu aj iné playlisty podľa výberu Applu alebo trendov.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

          

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Rádio je jednou z unikátnych funkcií Apple Music. Okrem takzvaných rádio staníc, teda automatizovaných nekonečných playlistov založených na podobnosti s vybranou skladbou je tu aj naživo vysielané online rádio Beats 1. Popravde, nejaký veľký prínos v tomto rádiu nevidíme. Podobných online staníc sú stovky. A kto si necháva za seba vyberať hudbu niekým iným, nepotrebuje streamovaciu službu.

Záložka Connect je druhou unikátnosťou. Táto sociálna sieť pre interpretov a ich fanúšikov môže byť práve tým hlavným rozdielom, ktorý by mohol poslucháčov odlákať od konkurenčných služieb. Fanúšikovia môžu vidieť profily s fotografiami, videami a textami hudobníkov a komentovať ich. Je to zaujímavý spôsob ako priblížiť autora k poslucháčovi. Ak to teda už dávno nerobia na Facebooku a Instagrame.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

V záložke Moja hudba je, prekvapujúco, vaša hudba. Teda skladby a albumy označené ako obľúbené a tiež všetka hudba fyzicky uložená v iPhone či iPade alebo nakúpená z iTunes Store.

Nad spodnou lištou je vždy ešte jeden riadok s názvom naposledy spustenej alebo práve prehrávanej hudby. Stačí naň kliknúť a zobrazí sa klasický prehrávač na celú obrazovku. Horná polovica je cover albumu, spodná zas základné ovládacie prvky na prehrávanie, posun skladby, označenie ako obľúbené, zapnutie náhodného výberu...

Nepodarené je ručné pretáčanie piesne. Posuvník má formu miniatúrnej čiarky. Nie je ho dobre vidieť, ani sa nedá ľahko uchopiť. V menu sú tiež možnosti ako zobrazenie skladby v iTunes Store na jej kúpenie, zdieľanie skladby, pridanie do playlistu a podobne.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

          

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Čisto subjektívne, po prvých hodinách používania za prehľadnejšie prostredie s nápadnejšími funkciami vyberáme Spotify. Ovládacie prvky lepšie využívajú plochu displeja, tmavé pozadie aplikácie oku aj batérii lahodí viac ako biele z Apple Music.

Ale najviac nám chýba prepojenie s Facebook priateľmi. A možnosť vidieť čo počúvajú oni alebo im nejakú skladbu priamo z appky odporučiť.

Podobne aj rebríčky skladieb a albumov sú veľmi sparťanské a vlastne ani nevieme, o aký konkrétny rebríček ide. Našťasti,e nechýbajú Aktivity. Teda namiešané playlisty pre konkrétne situácie ako hudba k šoférovaniu, behaniu, vareniu, pri depresii alebo štúdiu.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

          

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Kvalita ide zlatou strednou cestou

Streamovanie hudby nie je tým pravým pre ozajstných audiofilov, ktorí vyžadujú nekompromisnú kvalitu zvuku. S rozdielom vybraných služieb ako Tidal, ktoré streamujú aj bezstratové formáty. Pre bežných, ale aj náročnejších poslucháčov je ale kvalita Spotify, Deezera alebo Apple Music viac ako dostačujúca.

Apple sa rozhodol všetku hudbu streamovať v jednotnej kvalite 256 kbps. Spotify má v nastaveniach tri stupne kvality. Čím sa dá korigovať aj dátový tok, teda ako rýchlo miniete svoj dátový balík mobilného internetu. A pri neobmedzenom internete zas podporuje aj 320 kbps.

Na offline počúvanie (čo podporujú aj ostatné služby vrátane Apple Music) je tak dostupná najvyššia kvalita. Ale zasa tých 256 kbps nie je žiadna katastrofa. Rozdiel spozná len citlivé ucho s kvalitnými slúchadlami.

Apple Music je tu. Oplatí sa dať mu šancu?

Oplatí sa? Jednoznačne áno. Minimálne na prvé tri mesiace. Počas si na túto otázku odpovie každý. Cena, kvalita a rozsah hudobnej databázy je v podstate totožný s konkurenciou, používateľské rozhranie niekomu sadne, inému nie.

Škoda, že vyskúšať to nemôže oveľa širšie publikum. Aplikácia pre Android dorazí až po lete. A iTunes nepatrí medzi obľúbené aplikácie, takže ani na PC to možno až toľkí neskúsia.

Apple Music Spotify Deezer Google Play Music
Počet skladieb 37 mil. 30 mil. 35 mil. 22 mil.
Platforma iOS, Mac, PC, Apple TV (Android na jeseň) iOS, Android, Windows Phone, Mac, PC, BlackBerry, Symbian, Linux, Kindle Fire, web a mnoho ďalších iOS, Android, Windows Phone, Mac, PC, BlackBerry, web, vybrané vstavané autorácia a smart TV Android, iOS, web a vybrané prehrávače ako Chromecast a Sonos
Kvalita zvuku 256 kbit/s do 320 kbit/s do 320 kbit/s do 320 kbit/s
Offline počúvanie áno (platená verzia) áno (platená verzia) áno áno
Špeciálne funkcie sociálna sieť Connect, hlasové ovládanie pomocou Siri prepojenie s Facebookom, počúvanie toho, čo počúvajú priatelia, automatické rozoznávanie tempa hudby počas behu prepojenie s Facebookom, počúvanie toho, čo počúvajú priatelia možnosť uložiť si vlastné albumy
Bezplatné počúvanie rádio stanica Beats One áno, s limitom v kvalite zvuku a s reklamami áno, s limitom v kvalite zvuku a s reklamami nie
Cena prvých 90 dní zdarma, potom 5,99 € mesačne prvých 60 dní zdarma (platí do 5.7.2015), potom 5,99 € mesačne prvých 30 dní zdarma (zadarmo alebo 4,99€ mesačne k paušálom Telekomu, pri vyšších zadarmo), potom 5,99€ mesačne prvých 30 dní zdarma (prvých 90 dní pre zákazníkov O2 Slovensko), potom 5,49€ mesačne