Apple chce zjednotiť operačné systémy pre svoje zariadenia. Kým v súčasnosti prenosné a stolové počítače využívajú Mac OS X a mobilné prístroja - iPhone, iPad a iPod - bežia zasa na iOS, do roku 2016 by mali všetky zariadenia fungovať s jediným operačným systémom. Tvrdí to analytik americkej spoločnosti Jefferies Peter Misek, ktorého citujú International Business Times či The Wall Street Journal.

„Používatelia chcú mať na iPhone, iPade alebo Macu rovnaký obsah, ktorý bude bezproblémovo prenášať a optimalizovať pre to zariadenie, ktoré práve používajú,“ uvádza P. Misek v správe pre svojich klientov. Nazdáva sa, že docieliť takúto úroveň funkcionality by bolo komplikované, ak by sa iOS a Mac OS X vyvíjali naďalej oddelene.

So spájaním operačných systémov sa má začať na budúci rok. Prvým spoločným prvkom bude podľa P. Miseka štvorjadrový procesor A6, ktorý už bude túto novú platformu podporovať. A6 sa má inštalovať do iPadu 3 a iPhonu 5 niekedy v lete budúceho roka. (Analytik ďalšiu generáciu applovského smartfónu označuje ako iPhone 4S.)

Apple má spojiť operačné systémy

Spájanie operačný systémov súvisí so stratégiou Applu rozvíjať biznis s cloudovými službami. Jednou z nich je iCloud, umožňujúca zálohu dát medzi zariadeniami.

Zjednotenie platforiem by tiež znamenalo zníženie nákladov pre vývoj aplikácií, lebo programátori by nemuseli vytvárať rôzne verzie pre iPad, iPhone či Mac. Jedna verzia aplikácie pre všetky zariadenia by bola pozitívna zmena. Obmedzením bude už len veľkosť displeja. Nový iPhone s výkonným štvorjadrovým procesorom a (podľa P. Miseka) dvoma až štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte bude výkonnostne na úrovni MacBooku Air.

Analytik P. Misek uvažuje, že zjednotenie platforiem môže zvýšiť predaj applovských zariadení a posilniť postavenie firmy na trhu. Tiež predpokladá zvýšenie hodnoty akcií Applu na úroven 500 amerických dolárov. Teraz sa ich cena pohybuje okolo 390 dolárov.

Foto v článku a na titulke - Apple