Nové nariadenie Európskej únie s označením Digital Markets Act (DMA) navrhla komisia v decembri 2020. Európsky parlament a Rada nariadenie schválili v marci 2022. Nová regulácia je namierená na takzvaných „Gatekeepers“, teda veľké technologické spoločnosti pôsobiace na európskom trhu.

Za Gatekeeperov môžu byť označené spoločnosti, ktoré dosiahnu určitý obrat a poskytujú služby základnej platformy aspoň v troch členských štátoch EÚ. Ďalej platí, že Gatekeeperom je aj spoločnosť, ktorá poskytuje svoju základnú službu viac ako 45 miliónom aktívnych koncových používateľov mesačne so sídlom v EÚ. Medzi Gatekeeperov môže patriť napríklad Apple, ale aj Microsoft, Google či Meta. Digital Markets Act teda ovplyvní takmer každého používateľa elektroniky v EÚ.

USB-C naprieč EÚ

DMA prináša zmeny nielen v oblasti smartfónov, ale aj počítačov. Jednou z nich je napríklad používania jednotných nabíjacích konektorov USB-C v smartfónoch. Neskôr sa toto nariadenie rozšíri aj na notebooky. V rámci EÚ sa to týka aj spoločnosti Apple, ktorá používa nabíjací konektor Lightning.

Zmena má priniesť používateľom hlavne väčší komfort, nakoľko im stačí na nabíjanie ich zariadení jeden nabíjací kábel. Okrem toho je toto riešenie navrhnuté aj kvôli zníženiu elektronického odpadu.

Podľa nariadenia budú mať používatelia tiež možnosť sťahovať si do mobilných telefónov aplikácie od tretích strán či priamo z internetu. Doteraz sa tejto možnosti vyhýbala najmä spoločnosť Apple. Dôvodom bolo ohrozenie bezpečnosti celého ekosystému. Sťahovanie aplikácií je totiž v súčasnosti možné výhradne prostredníctvom obchodu App Store, kde každá aplikácia prechádza kontrolou.

Ďalej budú môcť používatelia zo svojich zariadení vymazávať nepotrebné aplikácie. V súčasnosti totiž každý výrobca určuje, ktoré aplikácie si používateľ môže vymazať a ktoré takúto možnosť mať nebudú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa