On-line tester rýchlosti a kvality internetového pripojenia od spoločnosti Ookla, Speedtest, sa na webe objavuje už niekoľko rokov. A prednedávnom dorazil aj na pole mobilných zariadení s operačným systémom Android a iOS.

Ide o rovnaký tester ako na webe SpeedTest.net. A ten patrí medzi vôbec najpresnejšie nástroje tohto druhu. Má priateľské používateľské rozhranie, jednoduché na používanie. Po spustení aplikácie si stačí zvoliť server, pomocou ktorého bude aplikácia dané internetové pripojenie testovať. Služba SpeedTest má niekoľkoročné zázemie aj na Slovensku, vďaka čomu si možno otestovať pripojenie aj pomocou nejedného slovenského servera.

Pre čo najpresnejšie meranie je potrebné zvoliť si taký server, ktorý sa fyzicky nachádza čo najbližšie k používateľovi. Táto vzdialenosť ovplyní najmä odozvu internetového pripojenia, ktorá indikuje jeho kvalitu. Zvyšok merania dotvára test rýchlosti toku dát k používateľovi (download) a od používateľa (upload).

Appka dňa: Speedtest.net

Zdroj: Ookla

Výsledky merania možno následne zdieľať prostredníctvom databázy samotnej služby a porovnať ich s ostatnými používateľmi a poskytovateľmi pripojenia. Aplikácia SpeedTest je dostupná bezplatne na App Store a Google Play.

  apkka app store appstore 1
  apkka app store appstore 1

  Zdroj: Apple

     

  Appka dňa: Speedtest.net

  Foto v článku a na titulke - Ookla