Daždivé počasie robí starosti na viacerých vodných tokoch na Slovensku, no minimálne pre jednu skupinu ľudí je dobrou správou. Nie je reč o poľnohospodároch, pre tých je vytrvalý dážď nepriateľom rovnakého rangu ako dlhotrvajúce sucho (skoro ako nedostatok a nadbytok dotácií)... V tomto prípade máme na mysli hubárov.

Vlhko je základným predpokladom rastu húb a hríbov v ich prirodzenom lesnom prostredí. Ak holdujete ich zberu, zaiste dobre poznáte miesta, kde ich v hojnom počte nájdete. Ale nielen príležitostným hubárom môže prísť vhod niečo ako hubový radar. Aplikácia s názvom Výskyt Húb.

Appka je mobilovou nadstavbou webu Nahuby.sk. Ako napovedá jej názov, poskytuje používateľmi - hubármi (úspešnými, aj neúspešnými) aktualizovaný prehľad o (ne)raste húb. Čo všetko dokáže?

Appka dňa: Koho teší upršané počasie

 

Appka dňa: Koho teší upršané počasie

Predovšetkým, sprostredkúva info od ostatných hubárov. Zoradené sú podľa lokality a času pridania príspevku. Tak sa možno napríklad dozvedieť, že v nedeľu v okolí Pezinka rástli modráky a suchohríby, či pri Gelnici zasa sírovce, ktoré sú v tomto regióne skôr výnimkou.

Appka dňa: Koho teší upršané počasie

Appka dňa: Koho teší upršané počasie

Pokiaľ sa sami chcete pochváliť s úlovkom, môžete pridať vlastný príspevok. Ale až po registrácii na servery Nahuby.sk.

Jednotlivé výskyty si môžete pozrieť tiež na celej mape Slovenska. Farebné rozlíšenie pomôže lokalizovať miesta, kde huby najnovšie rastú a kde sa, naopak, zrejme neoplatí chodiť - predpokladajme, že nejde o blafujúcich hubárov, ktorí sa o nádielku nechcú deliť s ostatnými...

Aplikácia Výskyt Húb je bezplatná a k dispozícii zatiaľ len pre iPhone/iPad.

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

Foto na titulke a v článku - AppStore/VyskytHub, Nahuby.sk