Samozrejme, zahrať si môžete aj hocičo iné, ale Óda na radosť, ktorá mala to šťastie, že si ju európski papaláši odhlasovali ako oficiálnu hymnu Európskej únie, patrí k najlepším kúskom Ludwiga van Beethovena. Okarína je zasa jeden z najstarších hudobných nástrojov, jej vek sa odhaduje na 12-tisíc rokov. Jej hlas pripomína flautu, no je oveľa mystickejší - možno aj preto má špecifické miesto v starodávnych východoázijských a stredoamerických kultúrach. No a s aplikáciou Ocarina 2 od autorského štúdia Smule sa na nej môže naučiť hrať aj úplný začiatočník.

Okarína je dychový nástroj a aj na digitálnej Ocarine vyludzujete zvuky fúkaním - do mikrofónu mobilu -, zatiaľ čo na displeji mobilu stláčate kruhové plôšky, imitujúce dierky na skutočnej okaríne. Výhodou je, že nemusíte poznať prstoklad, ani sa vyznať v notách.

Stačí, ak sledujete navigačný pás so zobrazením plôch, ktoré musíte stlačiť na vydanie daného tónu. Po jeho odznení sa pás posunie na ďalší tón. Ak sa pomýlite, pás sa neposunie. Na konci skladby aplikácia vyhodnotí váš výkon. Po pár opakovaniach získate istotu v prekladaní prstov, aj v udržiavaní tempa hrania.

Appka dňa: Keď hrať hymnu EÚ, tak na okaríne

 

Appka dňa: Keď hrať hymnu EÚ, tak na okaríne

Ocarina 2 (je už druhou generáciou tejto hudobnej aplikácie) obsahuje databázu skladieb, ktoré si na nej môžete zahrať. Na výber sú „hitovky“ vážnej hudby a tiež aktuálnejšie veci od Lady Gaga či OneRepublic. Niektoré skladby sú bezplatné, ďalšie si treba dokúpiť - samotná aplikácia je zadarmo.

Na rozšírenie svojho hudobného portfólia sa musíte zaregistrovať (dá sa to aj prostredníctvom facebookového konta). Hrať si môžete aj bez predlohy (freestyle). Ďalšou možnosťou je počúvať skladby používateľov aplikácie z celého sveta.

Appka dňa: Keď hrať hymnu EÚ, tak na okaríne

 

Appka dňa: Keď hrať hymnu EÚ, tak na okaríne

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

Ocarina 2 je zatiaľ dostupná len vo verzii pre iPhone a iPad. Mobilné okaríny sú aj v Google Play, ale nie od Smule. Firma vydala aj viacero ďalších hudobných aplikácií. Napríklad Magic Piano, pri ktorom takisto po krátkom tréningu dokážete „zahrať“ náročnejšie melódie bez muzikálnych zručností. Čarovný klavír od Smule je dostupný aj pre Android.

Foto na titulke a v článku - App Store/Smule