Alternet začal s poskytovaním internetu v Šaci, ešte pod názvom ecce, pred desiatimi rokmi. Najprv prostredníctvom bezdrôtového WiFi, neskôr závesnými optickými vedeniami. Nová sieť je už kompletne umiestnená pod povrchom zeme.

Hoci sieť je podľa Alternetu pripravená na internet s rýchlosťou 1 Gbit/s, provider bude záujemcom ponúkať pripojenie s kapacitou 400 megabitov za sekundu pre sťahovanie a 100 Mbit/s na odosielanie dát. V portfóliu má aj internet s nižšími rýchlosťami, digitálnu televíziu a služby pevnej telefónnej linky, prípadne ich kombináciu.

„Internetové pripojenie s rýchlosťou 1 Gbit/s je pre domácnosť využiteľné podobne ako auto s rýchlosťou 500 km/h. Ak na to máte, môžete si ho kúpiť, môžete ním za extrémne výnimočných okolností takto rýchlo ísť, ale obvykle ním pôjdete oveľa pomalšie. Pre využitie v domácnosti takáto rýchlosť dnes ešte nemá zmysel,“ mieni konateľ Alternetu Michal Rybárik.

Záujemcovia o ultrarýchly internet musia rátať s možnou výmenou koncového zariadenia (routera). Staršie prístroje nepodporujú rýchlosti nad sto megabitov za sekundu.

Ultrarýchla linka má podľa M. Rybárika význam najmä pre firmy. Gigabitové dátové prepojenie Alternetu využívajú pracoviská Nemocnice Košice-Šaca na prenos digitálnych snímkov z medicínskych prístrojov. „Veľkosť jedného snímku je v stovkách megabajtov, a nie je jedno, či bude lekár na prenesenie a zobrazenie snímku čakať pár minút, alebo pár sekúnd,“ dodáva konateľ Alternetu.

Optické prípojky Šacanetu vedú okrem domácností a firiem aj k miestnemu úradu, stredisku mestskej polície, komponentom jej kamerového systému, a k miestnym zdravotníckym či školským organizáciám. Tento rok chce Alternet pokračovať s rozširovaním optiky do okrajových častí Šace.

Po Antiku chystá gigabitový internet ďalší provider, Alternet

Modernizácia optickej siete Šacanet v mestskej časti Košice-Šaca Zdroj: Alternet

Gigabitový internet na Slovensku od minulého roka poskytuje aj regionálny operátor Antik. Ultrarýchle pripojenie je podľa jeho webstránky momentálne dostupné pre desiatky bytoviek v Košiciach a ďalších šiestich mestách východného Slovenska.

Aj pre konkurentov

Alternet označuje Šacanet ako „otvorenú sieť“. Znamená to, že mieni jej prvky (chráničky, vlákna, prenosové pásmo) sprístupniť iným providerom. M. Rybárik tvrdí, že dostanú výhodnejšie podmienky, ako keby mali budovať samostatnú sieť.

Už v roku 2012, po vybudovaní prvých úsekov podzemného Šacanetu, využil nové trasy bližšie nešpecifikovaný celoštátny provider. „Vďaka tomu rýchlejšie a lacnejšie zmodernizoval svoju sieť v Šaci a sprístupnil vysokorýchlostný internet, digitálnu televíziu a telefónne služby zákazníkom,“ uvádza sa v tlačovej správe Alternetu.

Okrem Šace prevádzkuje Alternet optické siete v Medzeve a Moldave nad Bodvou. Poskytuje tiež bezdrôtový internet vo viacerých lokalitách východného Slovenska.