Jednou z najnovších možností sledovania televízie je SmartTVbox od operátora Antik Telecom. Okrem tohto zariadenia na to treba už iba internetové pripojenie od hociktorého providera. Internet slúži na príjem živého vysielania, ale aj na prístup k doplnkovým službám.

Samotné zariadenie má strohý dizajn. Je to čierna hranatá škatuľka s jediným tlačidlom na prednej strane. Používa pasívne chladenie: neobsahuje ventilátor a jeho prevádzka je nehlučná. Zahrievanie počas chodu je v norme. K televízoru sa SmartTVbox pripája buď cez scart, alebo HDMI.

Digitálna televízia by podľa Antiku mala bežať na každom pripojení s minimálnou kapacitou downloadu dva megabity za sekundu. Čiže nielen na pevnej linke, ale aj na bezdrôtovom WiFi. Kto chce sledovať aj stanice v HD kvalite, potrebuje päťmegabitové pripojenie. TREND testoval kompletne internetovú káblovku na 30-megovej optickej linke.

Antik SmartTVbox: Kompletne internetová káblovka

Pri prvom zapnutí po pripojení do elektrickej siete sa SmartTVbox štartuje zhruba jednu minútu. Neskoršie sa zapína v priebehu pár sekúnd. Box netreba konfigurovať, možno už rovno pozerať televízne vysielanie alebo prepínať kanály, ktoré sú „naladené“ od výroby. Prepnutie medzi dvoma kanálmi trvá tri a pol sekundy, niekedy aj dlhšie. Na rýchle prebrowsovanie aktuálnou ponukou televíznych staníc to teda nebude.

Relatívne pomalšie oproti bežnej anténovej alebo káblovej televízii prepínajú aj iné IP TV služby (Magio od Slovak Telekomu alebo FiberTV od Orangeu). Do budúcnosti Antik plánuje do systému zapracovať mozaiku, ktorá na jednej obrazovke v zmenšených náhľadoch zobrazí živé vysielanie viacerých staníc, ako to majú konkurenti.

Obraz a zvuk internetovej káblovky je v slušnej kvalite, porovnateľnej s anténovým digitálom (DVB-T) alebo analógovou káblovkou. Pri niektorých kanáloch, Jednotke STV, Markíze či JOJ, sa kvalita obrazu dá ešte o kus zlepšiť manuálnym nastavením rýchlosti toku dát (streamu) v troch úrovniach (pri Markíze HD v dvoch úrovniach). Samozrejme, ak to zvládne prípojka používateľa.

O plynulosť obrazu – aby nevypadol a nesekal v prípade krátkodobého poklesu kapacity – sa stará dátový zásobník. Ten priebežne načítava dáta zo vzdialeného servera Antiku. V praxi to však znamená, že medzi živým vysielaním zo SmartTVboxu a napríklad satelitného dekodéra nastáva až 58-sekundové oneskorenie. Pomerne nemilá správa pre fanúšikov športových prenosov. Zlepšiť by sa to malo, keď Antik doprogramuje zásobník tak, aby sa objemom (a teda oneskorením) prispôsoboval kapacite linky.

Antik SmartTVbox: Kompletne internetová káblovka

Súčasťou TV služby je elektronický programový sprievodca na 14 dní dopredu (pri satelitnom Skylinku sedem dní). Zvuk je len v jednej jazykovej stope, stream je zatiaľ bez voliteľných titulkov a bez teletextu.

Silnou stránkou digitálnej televízie od Antiku je archív relácií. Obsahuje vysielanie (zatiaľ) šiestich najsledovanejších staníc – Jednotky, Markízy, JOJ, TV Doma, ČT1 a Disney – v uplynulých dvadsiatich dňoch (Magio a FiberTV sedem dní). Ideálne riešenie pre ľudí, ktorí sa nechcú alebo nemôžu prispôsobiť vysielacím časom televízií. A tiež spôsob, ako sa vyhnúť čoraz častejším a čoraz dlhším reklamným brejkom.

Archivované relácie sa na televízor takisto streamujú zo vzdialeného servera. Nie sú fyzicky umiestnené v SmartTVboxe. Kvalita obrazu je aj v tomto prípade solídna.

Antik SmartTVbox: Kompletne internetová káblovka

Záznam každej relácie sa začína päť minút pred jej deklarovaným začiatkom a končí sa 20 minút po jeho stanovenom konci – keďže televízie nedodržiavajú vlastné vysielacie časy. Pod danou položkou v zozname sa tak skrýva naozaj celá relácia.

Na druhej strane, v zázname sa možno pohybovať len skokovo a na novom mieste sa obraz spustí až o dve-tri sekundy. Prechod na začiatok relácie alebo preskočenie reklamného brejku preto môže byť frustrujúci zážitok.

Archív bude dostupný pre zákazníkov, ktorí si od Antiku objednajú aspoň jeden platený balík internetovej káblovky. Pri bezplatnej verzii s dvasiatkou slovenských a českých staníc (vtedy stačí investovať sto eur do SmartTVboxu) ho dostanú na trojmesačné vyskúšanie.

V budúcnosti by k archívu mali pribudnúť ďalšie interaktívne funkcie: online videopožičovňa, pozastavenie vysielania (timeshift), webový browser či televízia v mobile.

Záverečné hodnotenie: Na príjem živého vysielania existujú zrejme aj komfortnejšie alternatívy ako SmartTVbox. Sila internetovej káblovky spočíva v interaktívnych funkciách. Vďaka archívu sa dá televízia znova pozerať.

Zariadenie zapožičal Antik.

SmartTVbox a IP TV od Antiku v kocke
Plusy Mínusy
minimálne požiadavky na internetovú linku pomalé prepínanie kanálov
kvalita obrazu oneskorenie živého vysielania
dvadsaťdňový archív relácií nemotorné ovládanie archívu

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Antik