Ľudia na Slovensku vlastniaci telefóny s operačným systémom Android budú môcť cez telefón vyhľadávať hlasom. Internetová spoločnosť Google, ktorá systém Android vyvíja, v piatok oznámila rozšírenie hlasového vyhľadávania o ďalších trinásť jazykov vrátane slovenčiny.

Hlasové vyhľadávanie v slovenčine je dostupné pre všetky telefóny s verziou operačného systému 2.2 a vyššou. Spustiť sa dá cez tlačidlo mikrofónu, ktoré sa zobrazuje vo vyhľadávacom políčku. V najbližších dňoch by podľa vyjadrenia firmy mala slovenčina pribudnúť aj v samostatnej aplikácii dostupnej cez obchod Google Play.

„Z vývojárskeho hľadiska ide o významnú inováciu, hlavne pokiaľ zoberieme do úvahy, aký bohatý a náročný jazyk slovenčina je,“ povedal marketingový manažér českého Googlu Michal Zachar. Na vytvorenie jazykového modelu Google potrebuje stovky tisíc nahrávok slov v rôznych prostrediach. Systém sa však dokáže učiť od používateľov, čo znamená, že kvalita rozpoznávania sa bude časom zlepšovať.

Rozoznávanie reči je dôležité nielen pre vyhľadávanie, ale aj pre perspektívne uvedenie ďalších služieb do slovenského prostredia. Príkladom môže byť online prekladanie medzi rôznymi jazykmi či napríklad služba Google Now dostupná v najnovšej verzii operačného systému Android.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP