Úložné boxy dostupné non-stop sa firme veľmi osvedčili aj v priebehu koronakrízy, kedy predstavovali bezpečné a bezkontaktné miesto pre vyzdvihnutie objednávky. Nové odberné miesta Alza vybuduje okrem Českej republiky aj na Slovensku a v Maďarsku, pričom v budúcnosti chce do ich prevádzky zapojiť aj mestá, obce, firmy či verejné inštitúcie.

Najväčší český e-shop v súčasnosti prevádzkuje v troch krajinách celkovo 205 AlzaBoxov a jeho ambíciou je pridať ďalšie stovky. V Česku by malo byť celkovo 600 boxov, na Slovensku 300 a v Maďarsku 100. Nové výdajné boxy už Alza stihla inštalovať v niekoľkých mestách, ako sú Teplice, Litvínov, Prostějov, Domažlice, či v Banskej Bystrici, Žiline a na Myjave. Nové lokality boli vytipované v spolupráci so samotnými zákazníkmi.

„Od marca do júna 2020 sa vyťaženosť schránok zvýšila v priemere o viac ako 130 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, pričom firma doručila stovky tisíc zásielok. AlzaBoxy sú ideálne riešenie pre bezkontaktný a bezpečný výdaj objednávky, nakoľko sa s každým závozom dezinfikujú,“ uviedol riaditeľ expanzie a facility Alza.cz Jan Moudřík. Zároveň dodal, že na displeje AlzaBoxov sa budú pridávať aj antibakteriálne fólie, ktoré ešte zvýšia prevenciu voči šíreniu nákazy.

Pre Slovákov sú značky dôležitejšie ako pre českých zákazníkov. Tí sa zameriavajú na pomer kvality a ceny.
Neprehliadnite

Slováci idú po značkách, Čechov viac zaujímajú parametre výrobkov, tvrdí finančný riaditeľ Alzy

„Práve možnosť bezkontaktného výdaja nás utvrdila v rozhodnutí inštalovať nové schránky a priblížiť sa tak zákazníkom v ďalších mestách. Týmto krokom chceme tiež byť pripravení na hlavnú sezónu a na prípadnú druhú vlnu pandémie,“ doplnil J. Moudřík.

Inštaláciu viac ako 800 nových boxov chce firma zvládnuť v priebehu niekoľkých mesiacov. V pláne je uviesť do prevádzky každý mesiac 120 až 150 AlzaBoxov. Do ďalšieho rozširovania svojej siete chce Alza zapojiť aj mestá, obce či ďalšie inštitúcie, ktoré môžu prostredníctvom formulára požiadať o umiestnenie AlzaBoxu na miesto podľa ich potrieb.

Okrem toho Alza pripravuje aj obchodný model na bázy franšízy, ktorý by umožnil zapojeným partnerom čerpať z prevádzkovania úložnej schránky ďalšie výhody. Očakáva sa, že tento model by mohli spustiť do konca tohto roka.

Do AlzaBoxov sa nechávajú doručiť väčšinou menšie objednávky, no zmestí sa do nich aj šijací stroj či motorová píla. Najvyťaženejšie miesta sa v súčasnosti nachádzajú hlavne v Prahe, Ostrave a Bratislave, pričom v týchto mestách tovar do AlzaBoxov rozvážajú aj niekoľkokrát denne.