Mesiac by sa mal stať akousi čiernou skrinkou a zároveň lunárnou archou. Podľa plánu vedcov by sa mimo našej planéty mali ukryť milióny vzoriek spermií, vajíčok, spór a semien. Tak by sa mali zachovať rastliny, živočíchy aj huby v prípade, že by život na Zemi z nejakého dôvodu zanikol.

Ako konkrétne to má vyzerať

Vzorky by sa mali ukryť pod povrchom Mesiaca v lávových chodbách, ktoré tam vznikli pred miliardami rokov. Vytvárajú celú sieť a na výstavbu archy by mali byť použité roboty. O napájanie stavby sa postarajú solárne panely na povrchu. Elektrická energia bude totiž potrebná na kryogenicky uchované vzorky.

Zaujímavosti o Mesiaci
  • Mesiac má iba 0,27 priemeru planéty Zem
  • Teploty na Mesiaci sa pohybujú od mínus 173 do plus 127 stupňov Celsia
  • Priemerná teplota na povrchu je mínus 23 stupňov Celsia
  • Pred Mikulášom Kopernikom si ľudia mysleli, že ide o planétu

Už vopred sa počíta s eventuálnou ľudskou návštevou napríklad pre potrebu údržby, takže v plánoch na výstavbu archy sú aj prvky ako vzduchová ventilácia a osvetlenie. Vybudovať takéto zariadenie na povrchu Mesiaca by bolo asi jednoduchšie, no skrýša v jeho hlbinách má ochrániť vzorky pred prípadnými nárazmi asteroidov.

Ak by bola Zem zničená, Mesiac má byť bezpečný

V tom má byť tiež výhoda oproti podobným úložiskám na Zemi, ktoré už v súčasnosti existujú, ako napríklad známe Špicberské globálne úložisko semien v Nórsku. Vzniklo v roku 2006, jeho trezor stál 4,7 milióna eur a ukladanie semien je pre koncových používateľov bezplatné.

Prvá civilná posádka na ISS v rámci misie Axiom-1
Neprehliadnite

Prvá civilná posádka na ISS v rámci misie Axiom-1 bude skúšať holoportáciu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa