Monitorovanie osôb nie je horúca téma len na Slovensku. Podobný škandál sa objavil aj v IT svete. Technik Trevor Eckhart objavil takmer neviditeľnú aplikáciu, ktorá v smartfónoch zaznamenáva takmer všetky aktivity používateľa, dokonca to, ktoré klávesy stlačí. Nástroj firmy Carrier IQ ich potom posiela na svoje servery. Oficiálne má sledovať správanie mobilu pre zlepšenie používateľského komfortu a zlepšovanie služieb mobilných operátorov. Carrier IQ celú záležitosť popiera.
T. Eckhart upozornil na zvláštne správanie aplikácie už v októbri. Teraz zverejnil video, na ktorom podrobne ukazuje, ako sa aplikácia správa na jeho HTC Evo 3D a čo všetko zaznamenáva. Ako odpoveď sa mu dostala oficiálna výzva Carieru IQ, aby video okamžite stiahol a prestal poškodzovať meno spoločnosti, pretože inak „sa nedoplatí“.
V každom prípade, video názorne ukazuje, ako T. Eckhart spúšťa čerstvú inštaláciu Androidu na svojim mobile a medzi spustenými aplikáciami sa objavuje aj jedna neznáma – od Carrieru IQ. Podozrivé je už to, že sa nedá vypnúť, a beží na pozadí nepretržite. Jedinou možnosťou je nahrať do mobilu upravenú verzie Androidu, čo je ale technicky náročnejšia operácia a neodporúča sa bežným používateľom.
Po pripojení k počítaču a zobrazovaniu logovania, teda textového prepisu všetkého, čo systém robí je vidieť, ako aplikácia ukladá každé stlačenie kláves, aké webové stránky boli na mobile prehliadané či ktoré slová používateľ v Googli vyhľadával. A to aj napriek tomu, že T. Eckhart používa HTTPS verziu Googlu, ktorá by mala byť šifrovaná.
Carrier IQ sa okrem Androidu inštaluje aj na BlackBerry a Symbian, výnimku tvoria dvorné smartfóny Googlu Nexus a Motorola. Ochránení neostali ani majitelia iPhonov, aj keď tam by mala daná aplikácia fungovať len počas doby, kedy je telefón v diagnostickom móde. Podľa Applu sa tento nástroj od príchodu iOS verzie 5 vôbec neinštaluje. Pre úplnú istotu stačí ísť do nastavení a v sekcii Lokalizačné služby prejsť do ponuky Systémové služby. Tam vypnúť možnosť Diagnostika a používanie.
Podľa portálu Mashable sa monitorovanie týka výhradne mobilov predávaných cez amerických operátorov. Carrier IQ svoj doplnok pribaľuje nielen k smartfónom, ale aj klasickým mobilom a tabletom. Zatiaľ sa hovorí o 141 miliónoch zariadení. Výrobcovia samotní, minimálne Nokia a BlackBerry sa ohradili, že nástroj Carrier IQ do svojich mobilov neinštalujú a ani na to nedávajú povolenie operátorom. Prokurátor Paul Ohm sa na svojom Twitter účte vyjadril, že ak je tento príbeh pravdivý, ide jednoznačne o nelegálne a hromadné zhromažďovanie údajov a podnetom sa budú naďalej zaoberať.
Témou sa začína zaoberať aj americký kongres na podnet senátora Ala Frankena, ktorý navrhuje čím skôr podstúpiť kroky na zvýšenie bezpečnosti a ochrany súkromných a citlivých informácií zákazníkov a dodáva, že Carrier IQ ešte bude musieť zodpovedať veľa otázok.
Firma zatiaľ zverejnila vysvetľujúce video, na ktorom výkonný riaditeľ Larry Lenhart tvrdí, že sa snažia iba pomáhať operátorom zistiť, ako zlepšiť ich služby, zvýšiť výdrž batérie, sumarizovať kde a prečo klesá signál a podobne.
T. Eckhart, ktorý všetko začal, sa spojil s organizáciou Electronic Frontier Foundation ochraňujúcou práva občanov v digitálnom svete. Dosiahli, že Carrier IQ sa oficiálne T. Eckhartovi ospravedlnil a stiahol spať svoju výhražne znejúcu výzvu k ukončeniu jeho kampane. Ako dodáva Mashable, aj keby sa potvrdilo, že Carrier IQ citlivé dáta nezhromažďuje a nezneužíva, je neodvrátiteľné, že niekto iný by mohol.
Foto na titulke - Flickr.com