Aliter Technologies píše svoj už 15 ročný príbeh. Firma sa na začiatku venovala  hlavne poradenským činnostiam v oblasti špeciálnych informačných a komunikačných technológií (IKT) , aktuálne pokrýva celý životný cyklus v rámci realizácie projektov od vlastného vývoja softvéru a hardvéru, až po servisnú podporu. Medzi jej zákazníkov patria silové rezorty doma i v zahraničí, významné medzinárodné organizácie ako napríklad NATO agentúry a najväčší svetoví dodávatelia v oblasti bezpečnostného a obranného priemyslu.  

Na čom stojí úspech spoločnosti Aliter Technologies?

Máme vlastný vývoj, hľadáme biele miesta na trhu, kombinujeme rôzne technológie, ale veľa počúvame aj požiadavky zákazníkov. Prístup ,,iným spôsobom”, čo v preklade Aliter znamená, nám umožnil nájsť si svoje miesto medzi renomovanými IT a technologickými spoločnosťami v relatívne krátkom čase. Možno to vyznie ako klišé, ale  veľmi dôležitým predpokladom k úspechu je mať kvalifikovaných zamestnancov, ktorí dokážu vidieť veci „out of the box“ a neustále prinášať nové výzvy. Pri pohľade do minulosti,  najrizikovejším, ale zároveň najlepším rozhodnutím, bolo vystúpenie z komfortnej zóny čisto IKT spoločnosti a väčšia orientácia na diverzifikáciu biznisu.

Aká je vaša najväčšia konkurenčná výhoda?

Vo svete je niekoľko spoločností, s ktorými máme prienik produktového portfólia. Oblasť komerčných IKT technológií je čoraz nasýtenejšia. Aj preto sa snažíme získavať zákazky aj v zahraničí. To je tiež dôvod, prečo sa venujeme kybernetickej bezpečnosti alebo cloud computingu. To, čo nás odlišuje od konkurencie, sú roky budované kompetencie a certifikáty, ktorými disponujeme.

Oblasť kybernetickej bezpečnosti sa dostáva do popredia, ako to vnímate vy?

Na začiatok treba poukázať aj na odvrátenú stránku rozmachu IKT služieb. Zvyšuje sa počet hackerských útokov. V oblasti bezpečnosti sa kladie čoraz väčší dôraz na ochranu osobných údajov a vidíme postupné implementácie zákonných rámcov v tejto oblasti,  viac sa zaujímame o to, aké osobné údaje spoločnosti zbierajú a ako ich používajú.Dnes už nie je otázkne či bude organizácia čeliť nejakému kybernetickému útoku, ale kedy sa tak stane. Preto je dôležité investovať čas a zdroje do bezpečnosti už teraz, bez ohľadu na veľkosť alebo pôsobnosť firmy.

Aký vývoj predpokladáte na nasledujúcu dekádu v oblasti cloudových riešení?

Cloud sa stal v dnešnej dobe novým štandardom a s istotou môžeme povedať, že celý IT svet sa posúva týmto smerom. Ide o vysoko škálovateľnú, bezpečnú a kvalitnú IT infraštruktúru dostupnú okamžite podľa aktuálnej požiadavky bez potreby jej zakúpenia a inštalácie. Cloud ponúka rôznorodé možnosti využitia a pritom je navrhnutý tak, aby ho vedel používať každý. Práve vďaka cloudu, ale aj rýchlym 5G sieťam bude v  období najbližších 10 rokov ešte výraznejší prienik IT technológií aj do zariadení, kde dnes globálna konektivita nie je prítomná.

Paradoxne sa ukazuje, že nedávna pandemická situácia raketovo urýchlila adaptáciu na využívanie cloudových služieb, výrazne zjednodušila online komunikáciu, zdieľanie a obchod. Spoločnosti hľadajú nové metódy ako využiť výhody cloudupri obchodných procesoch, návratnosti investícií, či pri riešení výziev z oblasti bezpečnosti, čo sú trendy, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti cloudu.

Peter Dostál, zakladateľ a  predseda dozornej rady Aliter Technologies, a.s.
Zdroj: Aliter Technologies
Peter Dostál, zakladateľ a predseda dozornej rady Aliter Technologies, a.s.

Povedzte nám viac o vašich unikátnych produktoch.

Máme zaujímavé portfólio elektroniky a IT hardvéru pre silové zložky. Ak sa pozriete na produkty obranného a bezpečnostného priemyslu v našom regióne, je vysoko pravdepodobné, že komunikácia a IT sú realizované prostredníctvom našich produktov. Okrem toho sa venujeme aj vývoju softvéru. Od orchestrácie IT infraštruktúry v cloude, cez monitoring seniorov až po agendové systémy zákazníkov. Najviditeľnejšie a pre laikov najuchopiteľnejšie sú však ďalšie produkty. V našom regióne málokto vyvíja a ponúka bezpilotnú vzducholoď alebo virtuálny stožiar v podobe upútaného dronu – my ich máme. Ďalší príklad je mobilné miesto riadenia . Je to vlastne riadiace a kontrolné miesto, ktoré získava prostredníctvom lietajúcich bezpilotných prostriedkov informácie pre velenie v krízových situáciách, alebo pre organizátorov  rôznych spoločenských udalostí. Jeho využitie je naozaj mnohostranné.

Akým životným krédom sa riadite?

Nemám jedno životné krédo, ale ak mi niekto povie, že sa niečo nedá, snažím sa dokázať opak. Som presvedčený, že ak niečo robíte dobre a dostatočne dlhý čas, úspech sa dostaví. Rád veciam, o ktorých rozhodujem a ktoré vykonávam, rozumiem. Mám rád poriadok a systém a snažím sa každý deň naučiť aspoň jednu novú vec. Uvedomujem si, že sám nič nedokážem a preto som sa obklopil ľuďmi, na ktorých sa viem spoľahnúť a ktorí sú mi blízki a uvažujú podobne.

Aká je ďalšia vízia života firmy Aliter Technologies a aká je tá vaša úloha v nej?

Za najväčšiu hodnotu v podnikaní  považujem zamestnancov. V IT svete naďalej platí, že kvalitných ľudí je veľmi málo. Naša firma investuje do zamestnancov a snažíme sa im vytvoriť nadštandardné pracovné podmienky, v ktorých budú chcieť zotrvať a práca ich bude dlhodobo baviť. Máme šťastie na to, že zatiaľ sa nám darí budovať kvalitný tím, na ktorý sme patrične hrdí. Z roka na rok rastieme aj v tejto oblasti, čo platilo aj počas pandémie. Moja rola vo firme sa tento rok presunula z aktívnej pozície výkonného riaditeľa do role predsedu dozornej rady. Som zodpovedný za strategické riadenie spoločnosti, vývoj nových produktov, investície a nové akvizície, ktoré zaujímavo dopĺňajú a rozširujú naše kompetencie.