Zväz obchodu (ZO) SR stojí za rozhodnutím vlády vyhlásiť núdzový stav a lockdown. Uviedla to pre TASR Nadežda Machútová, prezidentka ZO SR, v reakcii na sprísnené prodipandemické opatrenia.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Núdzový stav už zažili

,,Tento krok chápeme ako jediný možný, vzhľadom na mimoriadne vážnu epidemiologickú situáciu," priblížila. Otázkou podľa nej zostáva, či práve takáto podoba lockdownu bude efektívna, či naozaj zníži mobilitu ľudí a či štát pôjde príkladom a jeho zamestnanci budú mať umožnený home office v maximálne možnej miere.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

,,Zamestnávatelia sú pripravení a majú eminentný záujem chrániť svojich zamestnancov, veď takúto situáciu sme už zažili. Nehovoriac o tom, že práve členovia Zväzu obchodu SR zabezpečujú tzv. esenciálne služby a sú ochotní prijať akékoľvek opatrenia na zachovanie funkčného systému zabezpečovania zásobovania obyvateľstva potravinami," podčiarkla Machútová.

Bez hodín pre seniorov

ZO SR podľa Machútovej v tejto súvislosti víta, že prevádzky naďalej nebudú mať povinnosť vyhradiť hodiny na nákup pre seniorov.

,,Na druhej strane nerozumieme, prečo bolo napriek hlasnej kritike ponechané opatrenie 25 štvorcových metrov predajnej plochy na jedného zákazníka. Potraviny nikdy neboli ohniskom nákazy a takéto obmedzenie bude úplne zbytočne znižovať komfort zákazníkom, ktorí budú musieť čakať pred obchodom v dlhých radoch, práve v takomto náročnom období. Skončí to nervozitou na obidvoch stranách, aj obchodníkov aj zákazníkov," dodala.

Viedeň - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na obchodnej ulici vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.
Neprehliadnite

Žijeme absurdné časy. Slovensko to skúša s medovým lockdownom, už pripúšťa povinné očkovanie