Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorú označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi ,,nezvratná devastácia".

Nezvratná devastácia planéty

,,Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopov," upozornila Čaputová a dodala, že mladá generácia tomuto problému rozumie.

Delegátov informovala, že na Slovensku sa 42 percent mladých ľudí "veľmi obáva" klimatickej krízy a zároveň si 73 percent myslí, že ľudstvo v starostlivosti o planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie. Čaputová tiež poukázala na nedávnu štúdiu z krajín po celom svete, podľa ktorej 40 percent mladých ľudí zvažuje, či vôbec mať v dôsledku klimatickej krízy deti.

,,Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky," vyhlásila slovenská prezidentka.

 Vyjadrila sa pochvalne k snahám Európskej únie znížiť emisie o najmenej 55 percent do roku 2030 a k plánu urobiť z Európy do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent. Ako dodala, EÚ bude v rovnakom smerovaní pomáhať aj rozvojovým krajinám.

Emisie Slovenska klesli o 46 percent

Čaputová poukázala na výrazný pokrok Slovenska v ochrane životného prostredia za uplynulé tri desaťročia. Celkové emisie Slovenska od roku 1990 poklesli o 46 percent, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu.

SR už teraz vyrába 80 percent elektriny nízkouhlíkovo a od roku 2023 prestane používať uhlie na výrobu elektrickej energie. Celkovo 43 percent prostriedkov z plánu obnovy chce SR využiť na zelenú dopravu, priemysel a budovy.

Zuzana Čaputová princ Charles
Zdroj: TASR/AP/Jane Barlow
Zuzana Čaputová princ Charles

Najvyššia slovenská predstaviteľka zdôraznila, že boj proti klimatickej kríze si vyžaduje úsilie celého sveta. ,,Všetci musíme prispieť svojím spravodlivým dielom vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia neprišli do Glasgowa. To platí aj pre oblasť financovania opatrení v oblasti zmeny klímy," zdôraznila.

Osobne do Glasgowa neprišli napríklad čínsky prezident Si Ťin-pching či ruský prezident Vladimir Putin. V súvislosti s touto výzvou Čaputová pripomenula, že Slovensko v rokoch 2019 až 2023 zdvojnásobilo svoj dobrovoľný príspevok do Zeleného klimatického fondu.

Plány na znižovanie emisií skleníkových plynov

Na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe v utorok druhý deň v rade vystúpia vedúci predstavitelia jednotlivých krajín, aby v krátkosti predstavili plány svoje plány na znižovanie emisií skleníkových plynov.

Prejavy prednesú napríklad slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, monacké knieža Albert II., srbský prezident Aleksandar Vučič či japonský premiér Fumio Kišida.

Zuzana Čaputová princ Charles
Neprehliadnite

Prezidentka a následník trónu. Čaputová hovorila o klíme s princom Charlesom

Svetoví lídri sa v utorok okrem toho chystajú na klimatickej konferencii COP26 podpísať dohodu, v ktorej sa zaviažu, že do roku 2030 zvráti úbytok svetových lesov, informovala agentúra Reuters.

Kritika klimatického balíčka Fit for 55

Klimatickú konferenciu v pondelok sprevádzali organizačné problémy. Pred bránami areálu v Glasgowe sa tvorili rady stoviek až tisícov delegátov a novinárov, ktorí čakali na vstup do budovy, kde vystúpili svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či britského premiéra Borisa Johnsona a českého premiéra.

KK50 Glasgow - Americký prezident Joe Biden hovorí na klimatickom summite COP26 v škótskom Glasgowe v pondelok 1. novembra 2021.  V Glasgowe sa v nedeľu oficiálne začal klimatický summit OSN COP26, ktorý potrvá do 12. novembra. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks during the COP26 U.N. Climate Summit, Monday, Nov. 1, 2021, in Glasgow, Scotland. (AP Photo/Evan Vucci)
Zdroj: Evan Vucci
KK50 Glasgow - Americký prezident Joe Biden hovorí na klimatickom summite COP26 v škótskom Glasgowe v pondelok 1. novembra 2021. V Glasgowe sa v nedeľu oficiálne začal klimatický summit OSN COP26, ktorý potrvá do 12. novembra. FOTO TASR/AP President Joe Biden speaks during the COP26 U.N. Climate Summit, Monday, Nov. 1, 2021, in Glasgow, Scotland. (AP Photo/Evan Vucci)

Zatiaľ čo Biden apeloval na diverzifikáciu energetických zdrojov a rozvíjanie čistej energetiky, Merkelová vyzvala k celosvetovému koncu spaľovania uhlia na výrobu elektriny. Spolu so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou tiež nabádala ku globálnemu spoplatneniu emisií skleníkových plynov.

Český predseda vlády kritizoval európsky klimatický balíček známy pod označením Fit for 55. Babiš účastníkov konferencie vyzval, aby sa ku klimatickej politike začalo pristupovať bez ideológie, kriticky a racionálne. Britská kráľovná Alžbeta II. vo videu odkázala svetovým lídrom, aby prejavili viac štátnictva a mysleli na budúce generácie.

Dohoda o konci odlesňovania

Viac ako sto štátov vrátane Brazílie, Indonézie a Konžskej demokratickej republiky, na území ktorých sa rozkladajú rozsiahle tropické lesy, v utorok plánuje pristúpiť k dohode, ktorá má do roku 2030 ukončiť odlesňovanie.

Na ochranu a obnovu lesov hodlajú strany dohody vyčleniť 19,2 miliardy dolárov z verejných i súkromných zdrojov.

Konferencia OSN o klimatických zmenách COP26 bude pokračovať do 12. novembra. Hlavy štátov a vlád sa zúčastňujú len prvých dvoch dní schôdzky, počas ktorých rokujú o konkrétnych cieľoch v boji proti globálnemu otepľovaniu, obnoviteľných zdrojoch energie, ochrane prírody.

KK33 Rím - Talianski karabinieri hliadkujú pred kongresovým centrom La Nuvola (Oblak), v ktorom sa uskutoční summit G20 v Ríme 28. októbra 2021. Víkendové stretnutie skupiny G20, ktorej krajiny tvoria až 80 percent globálnych emisií skleníkových plynov, sa považuje za dôležitý odrazový mostík pred dvojtýždňovým klimatickým summitom Organizácie Spojených národov (OSN) COP26, ktorý sa začne v nedeľu 31. októbra v škótskom Glasgowe, pripomenula agentúra Reuters. FOTO TASR/AP
Italian 'Carabinieri' p
Neprehliadnite

Začína sa summit G20, témami budú klimatická zmena i obnova ekonomiky