V stredu, 9. februára, zomrel slovenský politik Eduard Kukan. Podľa informácií TV JOJ je príčinou srdcové zlyhanie.

Portál JOJ uvádza, že Eduarda Kukana mali nájsť na Univerzite Komenského, kde mal mať ako odborný asistent vysokej školy konzultačné hodiny na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. Eduard Kukan bol čestným predsedom Diplomatickej akadémie Karola Rybárika.

Politická kariéra

Od marca 1994 do decembra 1994 bol Eduard Kukan ministrom zahraničných vecí Slovenskej republiky v Moravčíkovej vláde, potom do jesene 1998 poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za DÚ, neskôr za SDK.

Pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu a mandátového a imunitného výboru, ako člen slovenskej časti Spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky, ako člen slovenskej delegácie v Zhromaždení Západoeurópskej únie a ako podpredseda slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie.

Eduard Kukan
Zdroj: FB E.K.

V roku 1998 bol opäť zvolený za poslanca NR SR, mandát nevykonával, pretože bol menovaný za člena vlády SR (1998 - 2002 - minister zahraničných vecí SR). V ďalšom volebnom období opäť zvolený za poslanca NR SR, no mandát nevykonával, pretože bol menovaný za člena vlády SR (2002 – 2006 - minister zahraničných vecí SR). Počas svojho ministerského pôsobenia sa zaslúžil o vstup Slovenska do Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie v roku 2004. V roku 2000 spoluzakladal stranu SDKÚ, ktorej sa v tom istom roku stal podpredsedom.

Kandidoval na post prezidenta SR

V apríli 2004 sa zúčastnil ako kandidát SDKÚ slovenských prezidentských volieb. Získal 438 920 hlasov (22,09 percenta) čím sa umiestnil na treťom mieste z dvanástich kandidátov. Kukan bol dlho favoritom volieb, no doplatil na svoju pozíciu už pravdepodobného účastníka druhého kola, ktorá viedla voličov k voľbe iných kandidátov. Na postup do druhého kola mu chýbalo menej ako 4 000 hlasov.

V rokoch 2006 – 2009 opätovne pôsobil ako poslanec NR SR.

Eduard Kukan
Zdroj: FB E.K.

Poslanec Európskeho parlamentu

V roku 2009 bol Kukan na kandidátnej listine SDKÚ-DS vo voľbách do Európskeho parlamentu zvolený za poslanca Európskeho parlamentu. 

V roku 2014 bol vo voľbách opätovne zvolený za poslanca EP za SDKÚ-DS. Počas obdobia 2014-2019 bol Kukan v EP predsedom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko, bol členom Výboru pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a členom Konferencie predsedov delegácií.

Počas volebného obdobia došlo k faktickému rozpadu SDKÚ, Kukan zo strany vystúpil v septembri 2016 a ostal pôsobiť ako poslanec za celoeurópsku konzervatívnu Európsku ľudovú stranu.

V januári 2019 oznámil, že v nasledujúcich eurovoľbách už nebude kandidovať.

Počas svojho pôsobenia v Európskom parlamente sa zameriaval v zahraničnej politike EÚ na región Západného Balkánu, ktorého integráciu do euro-atlantických štruktúr podporoval.

V septembri 2016 Kukan vystúpil zo strany SDKÚ-DS, ktorú spoluzakladal. Dôvodom bolo, že stranu považoval za „existujúcu v inej politickej realite“ a vtedajších „ľudí v nej ani nepoznal“.

Pedagogická činnosť

Eduard Kukan sa po odchode z politiky vrátil na univerzitnú pôdu. Prednášal na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. Práve na tomto mieste ho mali nájsť už bez známok života.

Dzurinda: Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek

V súvislosti s úmrtím Eduarda Kukana to pre TASR uviedol bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Kukana označil za diplomata-elegána.

„Zaslúžil sa o renesanciu Slovenska a jeho vstup do Európskej únie a NATO. Zdieľam bolesť manželky Zdenky a všetkých blízkych," uviedol Dzurinda, v ktorého vláde bol Kukan ministrom zahraničných vecí a boli aj členmi v strane SDKÚ-DS.

Mikloš: Bol to politik európskeho formátu

Eduard Kukan bol nielen vynikajúci diplomat a politik európskeho formátu, ale aj skvelý človek. Pre TASR to povedal bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý bol s Kukanom súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu a boli členmi v strane SDKÚ-DS.

Burda: Je pre nás nenahraditeľný

Eduard Kukan je pre Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave nenahraditeľný. Univerzite odovzdával obrovské skúsenosti a vzdelával mladších kolegov. Pre TASR to povedal dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.

„Pôsobil u nás po ukončení svojho pôsobenia v Európskom parlamente. Zásadným spôsobom sme využívali jeho potenciál a obrovské skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, ktoré u nás vyučoval, a vzdelával mladších kolegov," uviedol Burda.

Eduard Kukan vyučoval na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov UK v Bratislave a bol čestným predsedom Diplomatickej akadémie Karola Rybárika.

Korčok: Bol vždy usmiaty a dobre naladený

„Nemôžem tomu uveriť. Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes, dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu, Eduard Kukan, už nie je medzi nami," napísal na sociálnej sieti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Ďalšie dôležité správy