Omyl reportérky alebo jej snaha odvrátiť pozornosť spôsobili, že v USA majú novú nadávku, píše server idnes.cz.

Je to zvláštne, ale „Let's go Brandon!“, čo by sme mohli preložiť ako „Ideš, Brandon!“, v skutočnosti znamená presne to isté, ako keď sa povie „Fuck Joe Biden“. To sa asi prekladať nemusí, ale slušne povedané to má rovnaký význam ako naše staré „Jakeša do koša“.

Nehľadajte v tom žiadnu logiku, ani etymológiu. Je za tým možno len omyl jednej športovej komentátorky, možno zlá nápoveda z réžie, ale možno aj snaha zakryť niečo nepríjemné voči Joeovi Bidenovi.

To bolo tak: V automobilovom závode NASCAR na okruhu Talladega v Alabame vyhral pred dvoma týždňami závod mladučký pretekár menom Brandon Brown.

A krátko po jeho víťazstve s ním robila živý rozhovor reportérka stanice NBC Kelli Stavastová, ktorá tým vstúpila do dejín americkej angličtiny, pretože ju pomohla obohatiť o novú nadávku.

Treba podotknúť, že v Amerike sa už asi dva mesiace na štadiónoch a v hľadiskách automobilových oválov skanduje „Fuck Joe Biden“. Američania, ktorí Bidena nevolili, tak dávajú najavo, čo si o výkonoch jeho vlády myslia. Je to vlna, ktorá zasiahla štadióny aj tých najznámejších tímov.

Takže keď reportérka hovorila s Brandonom, ktorý za mávania rukami rozprával do kamier, bolo počuť, ako dav na tribúne za ním skanduje to svoje o Bidenovi.

A reportérka v tej chvíli stopla svoju otázku a pretekárovi povedala: „Teraz môžeš počuť, ako davy skandujú Let's go Brandon!“

Ale všetci počuli, že davy majú na srdci niečo úplne iné.

Video sa šírilo na sociálnych sieťach ako kalifornský požiar. Zrazu bolo možné hovoriť a písať vulgárne „Fuck Joe Biden“ slušne, takže nikto neriskoval problémy s internetovými čističmi.

Bolo to tak slušné, že vyjadriť sa mohli aj babičky a školáci. Rapový spevák Loza Alexander rýchlo napísal pieseň Let's go Brandon, ktorá sa cez víkend dostala do čela hiphopovej hitparády hudobnej aplikácie iTunes. Kto má záujem, môže si objednať tričká Let's go Brandon (dobrá cena je okolo dvadsiaťdva dolárov), čiapku, mikinu, samolepky, plagáty.

Republikáni majú na nejaký čas protibidenovský vojnový pokrik a vtipný hec. 

Joseph Biden je príliš veľký profesionál, aby sa tým nechal rozhodiť, ale dobre vie, že slogan „Let's go Brandon“ je dokladom, že nesplnil jeden zo svojich hlavných sľubov: nespojil rozdelenú krajinu.

Pre veľa Američanov má slogan o Brandonovi ešte jednu vrstvu. Video z Talladega, kde dav volá „Fuck Joe Biden a reportérka to podáva ako „Let 'go Brandon“, je pre nich stelesnením toho, ako liberálne médiá ohýbajú pravdu.

Z videa to vyzerá, že tentoraz to bola skôr chyba než úmysel, ale to už je dnes vzhľadom na okolnosti jedno.

Brandon ide a nejaký čas sa nezastaví.

JB 34 Washington - Pohľad na budovu amerického Kapitolu vo Washingtone 28. apríla 2021. Dnes sa uskutoční spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu USA, na ktorom americký prezident Joe Biden vystúpi s prejavom pri príležitosti svojich prvých 100 dní vo funkcii. FOTO TASR/AP

The Capitol is seen in Washington, early Wednesday, April 28, 2021, as President Joe Biden prepares to address House and Senate lawmakers on his first 100 days in office. Biden will speak before a pared-down gathering of mas
Neprehliadnite

Senát dovolil Bidenovej vláde nadýchnuť sa, schválil zvýšenie dlhového stropu na dva mesiace