Ak sa chcete vrátiť k priezvisku, ktoré ste používali pred uzatvorením manželstva, lacnejšie vás to vyjde do 3 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu o rozvode. Správny poplatok vo výške 5 eur zaplatíte na matričnom úrade za potvrdenie – výpis z matriky, s ktorým si vybavíte nové doklady.
Od ďalších poplatkov je zmena priezviska v tejto lehote oslobodená, čo sa však netýka poplatkov za výmenu dokladov.
Oznámenie o späťvzatí priezviska treba podať na tom matričnom úrade, v ktorom bolo manželstvo uzatvorené a zapísané. Miesto vášho trvalého alebo prechodného pobytu tu teda nerozhoduje.
„Žiadateľ písomne oznámi, že po rozvode opäť prijíma svoje predchádzajúce priezvisko. Matričný úrad vydá potvrdenie o tom, že táto skutočnosť bola vzatá na vedomie a zapísaná v matričnej knihe. Tlačivá sú dostupné aj na webstránkach jednotlivých matričných úradov a občan je zvyčajne vybavený aj na počkanie,“ vysvetľuje Viera Zámečníková, vedúca matričného úradu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.
K žiadosti je potrebné predložiť originál alebo kópiu rodného listu, sobášneho listu, právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a občianskeho preukazu.
Ak priezvisko, s ktorým ste vstupovali do manželstva, nie je totožné s tým, ku ktorému sa chcete vrátiť, musíte osloviť iný úrad. „Ak ide napríklad o viackrát rozvedeného a chce používať rodné priezvisko, tak sa treba obrátiť na príslušný okresný úrad podľa svojho trvalého pobytu,“ upozorňuje V. Zámečníková.
Návrat k priezvisku po 3 mesiacoch
Na okresnom úrade (nie na matrike) v mieste trvalého bydliska treba žiadať o zmenu priezviska aj po uplynutí trojmesačnej lehoty od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu o rozvode.
Žiadosti rieši odbor všeobecnej vnútornej správy (oddelenie štátneho občianstva a matrík), ktorý po posúdení predložených dokumentov vydá povolenie za poplatok vo výške 100 eur. S týmto povolením si žiadateľ vybavuje nové doklady.
Formulár s údajmi, ktoré je potrebné vyplniť, nájdete aj na webe Ministerstva vnútra SR. V ľavom menu si treba zvoliť kraj, v ktorom podávate žiadosť a pod Odborom všeobecnej vnútornej správy nájdete odkaz na dokument k žiadosti o zmene priezviska.
Vo formulári je okrem iného potrebné uviesť aj dôvod, pre ktorý ste sa rozhodli opustiť expartnerovo priezvisko. Netreba si nad ním lámať hlavu. Jedným z najčastejšie uvádzaných dôvodov je podľa Márie Husárovej z Odboru všeobecnej vnútornej správy trenčianskeho Okresného úradu premeškaná zákonná lehota na vrátenie sa k predchádzajúcemu priezvisku.
K žiadosti je potrebné priložiť originál alebo kópiu rodného listu, sobášneho listu, právoplatného rozhodnutia súdu o rozvode manželstva a občianskeho preukazu. Na vybavenie žiadosti majú úrady 30 dní. Zvyčajne to však netrvá dlhšie ako 2 týždne.
Staré priezvisko, nové doklady:
Návrat k pôvodnému priezvisku vás zaväzuje aj k výmene dokladov. Neignorujte to, doklady so starým údajom po určitej lehote strácajú platnosť a za oneskorené nahlásenie hrozí v niektorých prípadoch pokuta.
Typy dokladov aj postup ich vybavenia sa zhodujú s tými, na ktoré sme upozorňovali v článku o úradných poplatkoch za sobáš.
Premenovanie dieťaťa
Zmenu priezviska maloletých treba riešiť osobitne. Ak s ňou nesúhlasí jeden z rodičov, o udelení súhlasu rozhodne na návrh žiadateľa súd. Inak o ňu žiadajú partneri spoločne na okresnom úrade v mieste trvalého bydliska dieťaťa.
V prípade maloletého staršieho ako 15 rokov treba doložiť aj jeho písomný súhlas so zmenou a úradne overeným podpisom. Až do rozhodnutia úradu by dieťa malo mať vlastnú menovku na dverách a poštových schránkach.