Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) navštívilo vlani 1 303 457 ubytovaných hostí, pričom 67 percent tvorili domáci, vyplýva zo správy Krajskej organizácie cestovného ruchu.
Vlaňajšia návštevnosť medziročne nepatrne stúpla, do ubytovacích zariadení v kraji prišlo o 629 ľudí viac ako v roku 2023. Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia však ani piaty rok od vypuknutia pandémie nedosiahli hodnoty historicky najúspešnejšieho roka 2019, keď počet dosiahol 1 315 559 hostí.
Najviac zahraničných návštevníkov pricestovalo vlani do ŽSK z Českej republiky – 193 614 (14,9 percenta z celkového počtu návštevníkov kraja), na druhom mieste boli návštevníci z Poľska – 127 451 (9,8 percenta). Ďalej nasledovali návštevníci z Maďarska, Nemecka, Ukrajiny a Rumunska.
Ubytovaní hostia v ŽSK prejavili vlani najväčší záujem o pobyty v okresoch Liptovský Mikuláš (podiel 41,8 percenta), Žilina (podiel 18,5 percenta) a Ružomberok (podiel 17,3 percenta).
Ďalšie dôležité správy
