Na zajtrajšom (9.december) zasadnutí dozornej rady nemeckého koncernu Volkswagen, kam patrí aj  Škoda Auto, má prebehnúť niekoľko dôležitých personálnych zmien.

Vedenie celého koncernu má prebrať terajší predseda predstavenstva Škody Auto Thomas Schäfer. Na zistenie nemeckého denníka Spiegel upozornil server idnes.cz.

Či personálne zmeny aj nastanú, rozhodne zajtra dozorná rada. „Je však veľmi pravdepodobné, že ku kompromisu skutočne dôjde,“ tvrdí denník Spiegel.

Okrem týchto personálnych otázok má dozorná rada koncernu okrem iného rozhodovať aj o nasmerovaní masívnych investícií.

Ťažiar Volkswagen?

Volkswagen plánuje investovať až tridsať miliárd eur do tovární na batérie a zaistenie surovín.

Uvažuje aj o nákupe majetkového podielu v niektorej z významných ťažiarských spoločností. 

Nemecká automobilka by si tak zaistila kontrolu nad celým svojim dodávateľským reťazcom,  s čoraz početnejšou flotilou elektromobilov. Investícia do ťažby má byť súčasťou ich päťročného plánu.

Hlavný technológ Volkswagenu Thomas Schmall zdôraznil, že koncern si  musí postrážiť dostatok surovín, okrem iného niklu a kobaltu, ktoré sú dôležité pre výrobu batérií do elektromobilov. O rôznych formách partnerstva koncern rokuje, spoluprácu by mohol oznámiť v horizonte týždňov.

Ako možní partneri Volkswagenu pre potenciálny ťažiarsky biznis sa spomínajú austrálsky ťažiar lítia Pilbara Minerals a najväčší svetový producent kobaltu Glencore.

Investície do elektromobility

Súčasťou obrej investície Volkswagenu má byť dohromady šesť tovární na výrobu batérií do elektromobilov.

Aj s ich prispením chce nemecký gigant dohnať americkú Teslu. Náklady na jednu továreň sa majú pohybovať v rozmedzí jednej až dvoch miliárd eur, pričom jedna továreň by mohla vzniknúť  aj v Česku.

Volkswagen
Neprehliadnite

Volkswagen má záujem o lítium od firmy Vulcan, zmluvu už podpísal aj Stellantis a Renault