Ukrajina by chcela, aby strop na ruskú ropu prepravovanú po mori predstavoval 30 až 40 dolárov za barel, povedal dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazne nižšia suma, ako navrhujú vyspelé krajiny zo skupiny G7, ktoré hovoria o cene 65 až 70 dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters. Nižšia suma by znamenala tvrdší trest pre Moskvu, pretože cieľom je obmedziť príjmy z predaja ropy, ktoré pomáhajú Rusku financovať vojnu na Ukrajine.

Návrh G7 ale nemá na Západe jednoznačnú podporu. Vlády krajín Európskej únie, ktoré chcú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi skomplikovať financovanie vojny, sa medzi sebou zatiaľ na spoločnom postoji nezhodli. Skupinu G7 tvoria Spojené štáty, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko, Európska únia ako celok s nimi spolupracuje.

Cenový strop má začať platiť od 5. decembra a od rovnakého dátumu chce EÚ prestať ruskú ropu dovážať. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba, ktorý privádza ruskú ropu cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Embargo je súčasťou sankcií, ktoré západné štáty zavádzajú voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.
„Limit, o ktorom sa dnes uvažuje - okolo 60 dolárov - je podľa mňa limitom umelým," povedal Zelenskyj. Ten sa neustále snaží spojencov tlačiť k tvrdším protiruským sankciám všetkého druhu. „Chceli by sme, aby boli sankcie v tom boji veľmi efektívne, a teda aby limit bol stanovený na úrovni 30 až 40 dolárov a Rusko tie sankcie pocítilo," povedal na tlačovej konferencii.

Návrh na zavedenie cenového stropu predpokladá, že pre firmy poskytujúce prepravu, poistenie a ďalšie služby už nebude mať zmysel obchodovať s ruskou ropou. Atraktívne by to pre nich bolo iba vtedy, keď by cena ropy klesla pod limit stanovený krajinami G7 a ich spojencami.
Nižší strop ako 65 až 70 dolárov za barel sa snaží presadiť Poľsko, Estónsko a Litva. Naopak Grécko, Cyprus a Malta chcú strop nastaviť na vyššej úrovni.

Severomorská ropa Brent, ktorá je považovaná za hlavný typ ropy na svetových trhoch, sa teraz predáva za menej ako 85 dolárov za barel, zatiaľ čo v lete sa dostala zhruba na 120 dolárov. Ruská ropa je lacnejšia, aktuálne stojí zhruba 67 dolárov za barel. Na jar stála viac ako 100 dolárov za barel.

Ďalšie dôležité správy

EBE 15 Münster - Na snímke zľava šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borell, britský minister zahraničných vecí James Cleverly, japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši, minister zahraničných vecí USA Antony Blinken, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová a taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani počas summitu o vojne Ruska proti Ukrajine v rámci stretnutia ministrov zahraničných vecí G7 v nemeckom Mün
Neprehliadnite

Krajiny G7 chcú zastropovať na ruskú ropu na 65 až 70 dolárov za barel