Ukrajina si zaslúži začatie prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) ,,v priebehu tohto roka", povedal vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje agentúra AFP.

Motivácia v boji

Zelenskyj po stretnutí so šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou dodal, že ďalšia integrácia jeho vojnou zmietanej krajiny do európskeho bloku bude Ukrajincov inšpirovať a poskytne im ,,motiváciu" v boji proti ruským jednotkám.

V Kyjeve sa v piatok odohrá vrcholná schôdzka predstaviteľov Ukrajiny a Európskej únie, na ktorej budú diskutovať o ďalšej finančnej a vojenskej podpore Kyjeva.

Vlani v júni lídri EÚ schválili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Došlo k tomu len niekoľko mesiacov po tom, čo tam ruský prezident Vladimir Putin vyslal svoje jednotky, pripomína AFP. Cesta k plnohodnotnému členstvu v Únii však napriek optimizmu Kyjeva zostáva dlhá a môže potrvať roky.

Balíky pomoci

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte vlani v máji upozornil, že môže trvať ,,desaťročia", kým Ukrajina splní kritériá a dosiahne plnohodnotné členstvo v EÚ.

Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil, že ukrajinskí a európski predstavitelia majú medzi sebou ,,vzájomné" porozumenie. ,,Jedine silná Ukrajina a silná Európska únia dokážu spoločne brániť život, ktorý pre nás má hodnotu," dodal ukrajinský prezident. Zároveň dodal, že svetový tlak na Rusko sa musí zvýšiť.

,,Nepriateľ je v špecifickom štádiu, kedy je strategická porážka Ruska už jasná...Takticky však stále majú zdroje na pokusy o ofenzívne akcie," spresnil Zelenskyj.

Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie (EK) s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Poskytne jej tiež nový balík pomoci v hodnote 450 miliónov eur na rok 2023, potvrdila v Kyjeve von der Leyenová.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj v rámci boja s korupciou sľúbil toľko zmien, koľko bude treba