Elektrická sieť Ukrajiny, ktorá je poškodená v dôsledku útokov ruských síl, je naďalej nestabilná. Povedal to v pondelok večer vo videoprejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že v krajine počas dňa nedochádzalo len k plánovaným vypnutiam prúdu, ale aj k nečakaným výpadkom, informuje agentúra DPA.

Motivácie šetriť energiou

Zelenskyj konštatoval, že spotreba elektriny presahuje jej produkciu. ,,Dnes večer je situácia mimoriadne ťažká v Kyjeve a jeho okolí, ako aj v (mestách) Vinnycia, Sumy, Ternopiľ, Čerkasy, Odesa a niekoľkých ďalších mestách a okresoch," povedal.

Apeloval na regionálne a komunálne úrady, aby občanov i naďalej motivovali k šetreniu energií. Takéto opatrenie je podľa jeho slov nutné aj vo verejných priestoroch.

,,Systémové škody spôsobované nášmu energetickému sektoru útokmi ruských teroristov sú tak veľké, že všetci naši občania a spoločnosti, by mali byť veľmi šetrné a spotrebu (elektriny) by si mali rozdeliť na hodiny počas dňa," uviedol Zelenskyj.

Výzva pre utečencov

Ukrajinci musia podľa slov šéfa energetickej spoločnosti Jasno Sergeja Kovalenka počítať s výpadkami prúdu najmenej do konca marca.

Ako napísal Kovalenko v pondelok na sociálnej sieti Facebook, technici robia čo je v ich silách, aby opravili škody na rozvodnej sieti predtým, než udrie tuhá zima.

Ruské sily ničia cielenými raketovými útokmi energetický systém Ukrajiny od polovice októbra, pripomína DPA. Vicepremiérka Iryna Vereščuková aj z tohto dôvodu už minulý mesiac odporučila utečencom z Ukrajiny, aby sa do vlasti nevracali skôr než budúci rok na jar.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 archív Severodoneck - Na archívnej snímke z 8. júna 2022 ukrajinskí vojaci sa rozprávajú počas ťažkých bojov medzi ruskou a ukrajinskou armádou v meste Severodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Jednotky ukrajinskej armády boli vytlačené z centra mesta Severodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde už týždne prebiehajú ťažké boje medzi ruskou a ukrajinskou stranou.Oznámila to v pondelok 13. júna 2022 ukrajinská armáda na sociálnej sieti Facebook.Severodoneck sa stal e
Neprehliadnite

Ruskú inváziu na Ukrajinu sprevádzajú systémové vojnové zločiny, tvrdia Američania