Ceny stavebných materiálov raketovo vzrástli. Môže za to nielen energetická kríza, zdražovanie tohto sortimentu sa začalo už počas koronavírusovej pandémie. Mnohí Slováci preto zvažujú, či vôbec začať stavať dom v takých ťažkých časoch, alebo sa viac oplatí kúpiť hotový, prípadne ísť do prenájmu.

Rastú aj ceny stavebných prác, v júni medziročne až o 16,9 percenta, uvádza Štatistický úrad SR. Ceny materiálov v stavebníctve stúpli v rovnakom období o 28,8 percenta.

Karty na trhu stavebníctva výrazne zamiešal aj raketový rast cien energií, ktorý komplikuje výrobu v mnohých odvetviach. V dôsledku toho sa ceny stavebných materiálov zvýšili od 10 až do 50 percent, odhaduje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik. Aktuálnu situáciu na stavebnom trhu priblížil v rozhovore pre TREND.

Na rast cien stavebných materiálov mala v poslednom čase vplyv pandémia aj energetická kríza a s tým súvisiace zdražovanie energií. Ktorí výrobcovia stavebných materiálov najviac pocítili rast cien vstupov?

Výroba väčšiny stavebných materiálov je energeticky náročná, a to bola jedna z príčin takého dramatického rastu. Nárast cien vstupov zaznamenali výrobcovia cementu, izolačných materiálov a plastov (na báze ropy a plynu). Nárast cien vstupov však najviac pocítili stavebné spoločnosti, pretože z dôvodu nedostatku materiálu v Európe výrobcovia stavebných materiálov bezproblémovo premietli nárasty vstupov do predajných cien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa