Zdravotnícky zákon pomohol zastaviť odchod lekárov, no pacientom nepomôže, uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Úpravy v legislatíve povedú k zníženiu produkcie nemocníc, obmedzeniu operačných výkonov a zvýšeniu finančných i personálnych nárokov, ktoré systém dlhodobo neudrží. Zmeny si vyžadujú aj nábor zdravotníckeho personálu, ktorý v krátkom čase nie je reálny.

Dôjde tiež k významnému zvýšeniu nákladov najmä pre nemocnice, čo nevyhnutne povedie k ďalšiemu zadlžovaniu zdravotníckeho systému.

„Dlhodobo je tento stav finančne neudržateľný a je pravdepodobné, že štát bude musieť zasiahnuť,“ podotkol prezident ANS Marián Petko. Výsledkom tak podľa neho môže byť paradoxne menej výhodná situácia pre lekárov, ako bola pred prijatím novely, za čo bude zodpovedné práve Lekárske odborové združenie (LOZ).

Poslanci Národnej rady SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s LOZ. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí. Zmeny sa týkajú valorizácie platov lekárov, uzákonenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zdravotníkov v nemocniciach. Upravujú sa tiež povinnosti zdravotných poisťovní či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Tomáš Szalay (SaS) počas rokovania 12. a 13. schôdze paramentu SR. Poslanci Národnej rady (NR) SR neodvolali Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) z postu ministerky zdravotníctva SR ani ministerku kultúry SR Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní. Za opozičný návrh na jej odvolanie hlasovalo 64 poslancov zo 142 prítomných, proti bolo 78. V Bratislave 14. mája 2024. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

SaS nepodporí zdravotnícky zákon, nevidí v ňom jasné dosahy zmien