Zdravotnícky gigant Agel úplne ovládne Chrenek. Vrátane štyroch slovenských nemocníc

Tomáš Chrenek v spoločnosti Karla Gotta a Jiřího Bartošku počas finále tenisového Davis Cupu 2012 v Prahe. Zdroj: lidovky.cz

Spolumajitelia mali podľa médií medzi sebou spory. Týždenník cituje zo spoločného vyhlásenia M. Polacha a T. Chreneka, podľa ktorého má byť transakcia dokončená v najbližšom čase. „Transakčné strany nebudú detaily kontraktu komentovať,“ píše sa v dokumente.

Podľa informácií médií z novembra sa chcel M. Polach s T. Chrenekom rozísť, svoju štvrtinu však nemohol predať bez jeho súhlasu. Preto hľadal investorov, ktorí by jeho akcie prevzali do správy a pokúsili sa s T. Chrenekom dohodnúť na odkupe štvrtiny alebo celého Agelu. Denník Mladá fronta Dnes napísal, že Agel sa takto rozhodol získať najbohatší Čech Petr Kellner so svojou investičnou skupinou PPF.

M. Polach podľa médií tvrdil, že T. Chrenek porušoval povinnosti väčšinového vlastníka a poškodzoval firmu aj svojho spoločníka. Na novembrovom valnom zhromaždení holdingu Agel chcel M. Polach údajne presadiť nové stanovy a odvolanie členov dozornej rady T. Chrenka a Jakuba Kotrbu i člena predstavenstva Libora Vrbu. Zhromaždenie sa však nekonalo. Na 6. januára je však podľa webu Agelu zvolané náhradné valné zhromaždenie, do programu ktorého M. Polach znova navrhol odvolanie T. Chrenka, J. Kotrbu a L. Vrbu.

Skupina Agel v ČR prevádzkuje 11 nemocníc a ďalšie zdravotnícke zariadenia. Od roku 2006 pôsobí aj na Slovensku. Do skupiny patrí aj sieť akreditovaných zdravotníckych laboratórií, ústavných a verejných lekární a distribučná spoločnosť Martek Medical.

V ČR a na Slovensku Agel zamestnáva vyše 9 300 ľudí a ročne hospitalizuje vyše 170-tisíc pacientov. Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudok v prepočte na vyše 616 miliónov eur. Niektoré zdroje uvádzajú, že predajná cena firmy je v prepočte zhruba 362 miliónov eur.

Skupina Agel

  • Ovláda 42 nemocníc, laboratórií, lekární, distribučný Martek Medical a ďalšie zdravotnícke firmy v Česku, Poľsku a na Slovensku.
  • Celkovo zamestnáva 10-tisíc ľudí.
  • Vlani utŕžila v prepočte rekordných 417 miliónov eur. Zisk predstavoval takmer 22 miliónov eur, z toho asi tretinu vytvorili zdravotnícke zariadenia.
  • Materská spoločnosť Agel vlani utŕžila 12,5 milióna eur a mala čistý zisk 12 miliónov eur.
  • Skupina Agel každoročne investuje do svojich zdravotníckych zariadení takmer 24 miliónov eur. Od roku 2007 investovala 127 miliónov eur.

Tomáš Chrenek (51)

  • Podnikateľ slovenského pôvodu narodený v Nitre.
  • Po štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracoval v podniku zahraničného obchodu Kerametal. Po roku 1989 študoval na Vysokej škole banskej a v rámci kupónovej privatizácie sa v 90. rokoch stal jedným z najbohatších podnikateľov v ČR.
  • Je napríklad spolumajiteľom holdingu Finitrading vlastniaceho Třinecké železárny a filmové ateliéry Barrandov Studio, ukrajinských železorudných baní a siete nemocníc Agel.
  • Stojí aj za společnosťou Pura Vida, ktorá v roku 2010 kúpila za 233 miliónov korún (okolo 8,5 milióna eur) bývalý vládny zámok Praha-Koloděje.
  • Podľa rebríčka časopisu Forbes je desiatym najbohatším podnikateľom v ČR s odhadovaným majetkom vyše 442 miliónov eur.