Massachusettský technologický inštitút (MIT) je však nielen jedna z najťažších škôl, na ktorú sa dá len veľmi ťažko dostať, ale patrí aj k najdrahším v krajine, uviedol americký spravodajský portál CNBC.

Školné, poplatky, ubytovanie, strava a ďalšie výdavky študentov navštevujúcich MIT dosiahli tento rok viac ako 79-tisíc dolárov.

Podľa prieskumu The Princeton Review 2023 College Hopes & Worries väčšina študentov a ich rodičov zároveň tvrdí, že ich hlavnou obavou dokonca aj pred prijatím na školu je dostupnosť a riešenie dlhovej záťaže.

Rebríček najžiadanejších škôl

  1. Massachusettský technologický inštitút
  2. Stanfordova univerzita
  3. Harvardova univerzita
  4. New York University
  5. Kalifornská univerzita v Los Angeles
  6. Princetonská univerzita
  7. Pensylvánska univerzita
  8. Kolumbijská univerzita
  9. Univerzita v Michigane
  10. The University of Texas - Austin

Podľa Roberta Franeka, šéfredaktora časopisu The Princeton Review, je väčšina vysokých škôl na vrchole zoznamu želaní študentov „stálymi favoritmi“. Tieto školy však patria aj medzi tie najkonkurenčnejšie. Na Stanforde je miera prijatia tesne pod 4 percentami a na Harvarde je to na úrovni približne len 3 percent.

Vychádzajúc z pandémie, malá skupina univerzít, vrátane mnohých z Ivy League (združenie ôsmich súkromných vysokých škôl), zaznamenala v tejto sezóne rekordný nárast počtu prihlášok. V správe sa uvádza, že od školského roka 2019/20 vzrástol počet žiadostí o 30 percent, aj keď počet študentov v celej krajine klesol.

„Existuje podvedomý konsenzus, že na vysokú školu sa oplatí ísť len vtedy, ak vám to zmení život“, povedal Hafeez Lakhani, zakladateľ a predseda spoločnosti Lakhani Coaching v New Yorku.

Študenti majú už len niekoľko týždňov na to, aby si pred 1. májom, ktorý je termínom, kedy si maturanti môžu vybrať vysokú školu, na ktorú pôjdu, rozmysleli, čo ďalej. Vtedy musia zaplatiť nevratnú zálohu, aby si zabezpečili miesto na vybranej škole.

Najväčším problémom však zostáva, ako budú platiť za štúdium. Podľa prieskumu The Princeton Review až 98 percent rodín poukázalo na to, že na zaplatenie vysokej školy budú potrebovať finančnú pomoc a až 82 percent uviedlo, že je pre nich „mimoriadne“ alebo „veľmi“ nevyhnutná.

„Finančná pomoc je v súčasnosti potrebnejšia ako kedykoľvek predtým," povedal Franek.

Vzhľadom na rastúce náklady a zvyšujúce sa zostatky študentských pôžičiek sa vysoká škola stáva súdenou len tým, ktorí si ju môžu dovoliť.

A náklady stále rastú. Školné a poplatky plus ubytovanie a strava na štvorročnej súkromnej vysokej škole v školskom roku 2022/2023 predstavujú v priemere 53 430 dolárov. V porovnaní s tým stojí štúdium na štvorročnej štátnej vysokej škole 23 250 dolárov, uvádza College Board.

Napriek tomu „nikdy nevyškrtávajte drahú školu zo zoznamu škôl, o ktorých uvažujete, len na základe ceny“, radí Franek. Zvážte výšku dostupnej pomoci, pretože súkromné školy majú zvyčajne k dispozícii viac peňazí.

„Mnohé z týchto škôl poskytujú značné štipendiá - sú to peniaze zadarmo,“ dodal.

Napríklad MIT ponúka štedré balíky pomoci pre tých, ktorí spĺňajú podmienky. Minulý rok bola podľa školy priemerná ročná cena, ktorú zaplatil študent s finančnou pomocou, menej ako 20-tisíc dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Pozrite si prehľad odborov, ktorých čerství absolventi v Spojených štátoch zarábajú najviac