Tridsať stupňové teploty už na Slovensku nie sú ničím výnimočné. Len v júni padol historický rekord 37,3 stupňa Celzia a nie je vylúčené, že sa teplotné extrémy v júli zopakujú.

S nákupom sa čaká na leto

Nie je preto prekvapením, že práve v týchto mesiacoch stúpa záujem o chladiace zariadenia. Len nákupy ochladzovačov vzduchu sa medzi júnom a júlom tohto roka zvýšili podľa údajov spoločnosti Heuréka o viac ako 600 percent. V prípade mobilných klimatizácií možno hovoriť o náraste viac ako 460 a v prípade ventilátorov o náraste 220 percent.

Horúčavy vám pomôžu zvládnuť aj správne potraviny.
Neprehliadnite

Horúčavy potrápia aj peňaženku. Otestujte sa, či viete, ako sa efektívne ochladiť

„Len pre zaujímavosť, za ostatné roky boli najsilnejšími mesiacmi z pohľadu predaja spomínaných produktov jún 2019 a jún 2021,“ uviedol Michal Buzek, šéf analytikov nákupného poradcu Heureka.sk. Podobné štatistiky platia aj pre tieniacu techniku. Martin Marinič zo spoločnosti zaluzieweb.sk hovorí, že v porovnaní so slabými zimnými mesiacmi musia v lete zvýšiť výrobné kapacity o 250 percent. „V praxi to znamená, že musíme v júni vyrobiť 2,5-násobne viac kusov ako v januári,“ uvádza.

Paradoxne najväčší rozdiel je práve pri sieťkach proti hmyzu, ktorých spoločnosť v lete vyrobí až 15-násobok. Nárast záujmu registrujú aj samotní predajcovia chladiacej a klimatizačnej techniky, ktorý pozorujú nárast nielen pri porovnaní zimných a letných mesiacov, ale aj medziročne, a to približne o dvadsať percent. „Za posledné roky stúpa záujem spotrebiteľov aj kvôli cenovej dostupnosti jednotiek, marketingu daných značiek a tiež narastajúcej teplote,“ vysvetľuje situáciu Roman Ďuriš, výkonný riaditeľ spoločnosti Fajnklima.sk.

Čakacie doby na dennom poriadku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa