SaS verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka si zachová svoj zvyk rozhodovať korektne. Líder strany a vicepremiér Richard Sulík považuje za dobré, ak by svoje rozhodnutia v súvislosti so zrušením viacerých obvinení šéf prokuratúry aj zdôvodnil.

„Maroša Žilinku sme volili preto, lebo za 30 rokov nemal jediné pochybné rozhodnutie. Nevidíme síce detailne do jednotlivých káuz, ale zatiaľ máme vieru, že pán Žilinka si zachová svoj 30-ročný zvyk, a to rozhodovať korektne," reagoval Sulík.

Mal by to zdôvodniť

„Aby si zachoval aj svoju povesť, bolo by dobré, ak by svoje rozhodnutia verejnosti odôvodnil," myslí si.

Jaroslav Haščák
Neprehliadnite

Haščák už nie je obvinený, Žilinka zastavil jeho stíhanie v kauze Gorila

Dodal, že rozhodnutia generálneho prokurátora o zrušení obvinení exšéfovi SIS a ďalším potvrdzujú správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry.

Nevýhodu takýchto rozhodnutí vidí v tom, že verejnosť sa v podstate nikdy nedozvie, kde bola pravda pri kauzách, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti. „To znižuje dôveru v prokuratúru, a tým aj v právny štát," poznamenal.

Premiér očakáva vysvetlenie

Premiér Eduard Heger (OĽANO) očakáva, že Generálna prokuratúra (GP) SR v rámci možností vysvetlí svoje konanie. 

„V tejto chvíli nebudem komentovať kroky generálnej prokuratúry. Očakávam však, že prokuratúra v rámci zákonných možností dostatočne vysvetlí svoje konanie," uviedol premiér.

Mikulec je z udalostí znepokojený

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nechce komentovať rozhodnutia Generálnej prokuratúry (GP) SR, pretože mu to podľa vlastných slov neprináleží, verí však, že si úsudok spraví každý sám. Taktiež verí, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa bude dôkladne zaujímať o jej postup a konanie. 

Na snímke sprava poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) a nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini počas spoločného brífingu po prerušení mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k odvolávaniu Igora Matoviča z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub K
Neprehliadnite

Zrušenie obvinenia Pčolinskému podľa Pellegriniho aj Fica potvrdzuje manipulovanie s výpoveďami

„Z udalostí dnešného dňa som naozaj znepokojený. Na jednej strane rozhodnutie prezidenta Policajného zboru odísť z funkcie pre obvinenie, ktoré vnímam ako účelové, na strane druhej rušenie obvinení a masívne použitie paragrafu 363 generálnou prokuratúrou," skonštatoval Mikulec. Verí, že šéfka rezortu spravodlivosti sa bude o postup a konanie generálnej prokuratúry zaujímať, „s ohľadom na jej dnešné rozhodnutia v takých zásadných a verejnosťou citlivo vnímaných kauzách".

Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie z prijímania úplatku voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Rovnako zrušila obvinenie podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi. Generálny prokurátor tiež zrušil obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke v kauze Gorila.