Éra drahej kávy sa vzhľadom na klesajúce stavy zásob len tak skoro neskončí. Zásoby zrniek vysokokvalitnej arabiky, ktorú preferujú takmer všetky luxusné kaviarne na celom svete, ako aj kaviarenské reťazce typu Starbucks sa stenčili na jednu miliardu 78 miliónov vriec alebo 65 miliónov kilogramov. Vyplýva to z údajov americkej Interkontinentálnej opčnej burzy (ICE), napísal Bloomberg.

Ide o najnižší stav zásob tejto komodity monitorovanej od roku 2000 newyorskou burzou.

Ceny kávy lámu rekordy

Zásoby kávy certifikovanej na burze ICE klesajú od minuloročného septembra najmä v dôsledku rastúcich prepravných nákladov a nepriaznivých poveternostných podmienok, ktoré obmedzili produkciu kávy v Brazílii. Tá je dlhodobo jej najväčším svetovým pestovateľom a exportérom.

Stenčujúce sa zásoby vyvolávajú obavy, pretože jednotlivé krajiny z nich čerpajú práve v čase, keď kávu nie je odkiaľ doviezť. Je to tiež znamenie, že dopyt prevyšuje ponuku, čo sú ideálne podmienky pre rast cien. V čase, keď svetom začala otriasať potravinová inflácia, dosahovali už ceny kávy viacročné maximá.

Brazílii sa kávu neoplatí vyvážať

V súčasnosti je pre brazílskych producentov kávy výhodnejšie predávať túto komoditu na domácom trhu, ako platiť vysoké prepravné náklady a dodávať ju na kávovú burzu. Brazília v súčasnosti disponuje 39 percentami zásob monitorovanými ICE, pričom vlani to bolo 55 percent.

Aj iných komodít je nedostatok

Jeff Currie vplyvný šéf divízie prieskumu komoditného trhu skupiny Goldman Sachs uviedol, že trh s komoditami taký nedostatok všetkého ako teraz ešte nezažil. „Robím to už 30 rokov, ale takéto trhy som ešte nezažil,“ povedal Currie pre TV Bloomberg. „Toto je molekulárna kríza. Nemáme nič, je úplne jedno, či je to ropa, plyn, uhlie meď, hliník, všetkého je nedostatok,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Čaj, káva, nikotín, červené vínko– všetko lahodné nápoje, ktoré však farbia zuby.
Neprehliadnite

Ceny kávy sú najvyššie za 7 rokov. Dôvodom je slabá ponuka na trhu