Keď západné firmy začali hromadne opúšťať Rusko po jeho vpáde na Ukrajinu, k veľkému úteku sa pridali aj banky a poisťovne. Obávali sa trestných konaní za porušovanie sankcií, ako aj diskreditácie v očiach verejnosti za financovanie vojnovej mašinérie ruského prezidenta Vladimira Putina. V dôsledku bleskovej a ničivej ekonomickej vojny Západ v podstate odstavil Rusko od medzinárodného finančného systému, píše The Economist.

V poslednom čase však západní predstavitelia čoraz častejšie vyhlasujú, že si želajú, aby do niektorých oblastí ruskej ekonomiky znovu začali tiecť peniaze a aby to finančné inštitúcie umožnili. Amerika, Británia a EÚ vydali 14. novembra spoločné vyhlásenie, v ktorom jasne deklarujú, že cieľom sankcií má byť vojnová mašinéria Kremľa, nie ruský potravinársky priemysel či výroba hnojív.

V hre sú rozvojové krajiny

Cieľom Západu je odstaviť Rusko od financovania vojny a ukázať, že stojí proti Putinovi, ale zároveň aj minimalizovať vedľajšie škody. „Pri sprísňovaní sankcií je vaším najlepším priateľom nejednoznačnosť Je však vaším najväčším nepriateľom, keď sa ich snažíte… prispôsobiť potrebám globálnej ekonomiky,“ povedal Adam Smith z právnickej firmy Gibson Dunn.

Najlepším príkladom najnovšieho úsilia Západu je obnovenie dohody medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá umožňuje vývoz obilnín z ukrajinských prístavov. Aby ju Moskva podpísala, museli západní predstavitelia ukázať, že ich cieľom nie je blokovať ruský export potravín a hnojív, ktorý predstavuje 14 a 18 percent globálneho objemu. Amerika nemá v úmysle „brániť rozvojovým krajinám“ v nákupe tohto tovaru, uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí. Problém však spočíva v tom, že niektorí politici a aktivisti tento odkaz nepochopili.

Ceny hnojív sú vysoké

V septembri americký Kongres podrobil tvrdej kritike šéfov bánk JPMorgan Chase a Citibank za to, že obchodujú s ruskými ropnými a plynárenskými spoločnosťami, a to aj napriek skutočnosti, že im to ministerstvo financií povolilo. Ako povedal architekt amerických sankcií po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 Juan Zarate: „Obavy korporácií ohľadom transparentnosti, zodpovednosti a bezúhonnosti exponenciálne vzrástli.“

Úsilie Západu, aby do ruského poľnohospodárstva a niektorých odvetví energetiky aj naďalej tiekli peniaze, je však napriek všetkému zatiaľ pomerne úspešné. Export ruskej pšenice v súčasnosti dosahuje takmer normálnu úroveň a globálne ceny potravín sú najnižšie za posledných deväť mesiacov. Stále vysoké však zostávajú ceny hnojív, ale, zdá sa, že Západu sa aj tento problém čoskoro podarí vyriešiť.

Ďalšie dôležité správy

Potraviny
Neprehliadnite

Prečo ceny potravín rastú a kedy sa spomalia. V hre je viacero faktorov, tvrdia odborníci