Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) víta každé riešenie a úpravy, ktoré dokážu flexibilne, dôvodne a objektívne reagovať na potreby zdravotníctva v krízových situáciách. Novela zákona o hospodárskej mobilizácii by mohla podľa zväzu pri správnom manažmente dotknutých orgánov pružne a adekvátne reagovať na zmeny potrebné na zabezpečenie ochrany zdravia občanov. Pre TASR to povedala jeho prezidentka Zuzana Dolinková.

Pripomenula, že zväz sa opakovane v minulosti ohradil voči medializovaným vyhláseniam predstaviteľov štátu, ktorí odôvodňovali predlžovanie núdzového stavu tým, že je to potrebné najmä z dôvodu, aby bolo možné zdravotníkom nariaďovať pracovnú povinnosť.

Na snímke poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Plénum schválilo zmeny pri opatreniach hospodárskej mobilizácie

,,Sme presvedčení, že práve pandémia všetkým ukázala a potvrdila, že sme s ňou dokázali bojovať predovšetkým vďaka zodpovednému a obetavému prístupu nášho zdravotníckeho personálu, ktorý aj napriek jeho nedostatku, vyčerpanosti a prestarnutosti vedel a vie, že jeho miesto je pri pacientovi," zdôraznila.

Novelu zákona o hospodárskej mobilizácii v piatok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Legislatíva umožní zachovať väčšinu opatrení hospodárskej mobilizácie aj v prípade, že by sa núdzový stav skončil. Plénum o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.