Zákonodarcovia amerického štátu New York dnes schválili prelomový návrh zákona, ktoré má zamedziť rozširovaniu ťažby kryptomien za pomoci energie z fosílnych palív. Podľa priaznivcov tohto ekologického opatrenia je zákon prvý svojho druhu. O tom, či nadobudne účinnosť, rozhodne demokratická guvernérka štátu Kathy Hochulová.

Snaha vyvážiť ekonomické a ekologické záujmy

Návrh zákona požaduje dvojročné moratórium na ťažbu niektorých kryptomien, ktoré na overovanie blockchainových transakcií používajú metódy overovania proof-of-work. Ťažba metódou proof-of-work, ktorá vyžaduje zložité zariadenie a veľké množstvo elektrickej energie, sa používa okrem iného na vytváranie bitcoinov. Ethereum prechádza na energeticky menej náročný proces, no minimálne ešte niekoľko mesiacov bude túto metódu používať.

Guvernérka Hochulová môže návrh zákona vetovať, alebo schváliť. Uviedla, že sa chce uistiť o tom, že návrh vyvažuje ekonomické a ekologické záujmy.

Ekológovia lobujúci za návrh zákona uviedli, že elektrárne spaľovajúce zemný plyn, ktoré sa využívajú na ťažbu kryptomien, ohrozujú schopnosť štátu splniť dlhodobé klimatické ciele.

Náročna ťažba kryptomien

V štáte New York sa nachádzajú desiatky elektrární na fosílne palivá, ktoré by mohli byť premenené na ťažobné prevádzky, uviedla Liz Moranová z neziskovej organizácie Earthjustice.

Zástancovia kryptomien majú za to, že opatrenie by obmedzilo hospodársky rozvoj štátu New Yorku. Podľa spoločnosti Blockchain Association by sa ťažobné prevádzky presunuli do iných štátov.

Ťažba kryptomien vyžaduje špecializované počítače, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvo energie. Podľa minuloročnej analýzy Cambridgeskej univerzity, bitcoin spotrebuje za rok zhruba dvakrát viac elektriny ako Česko. Keby bol bitcoin štátom, patril by medzi tridsať krajín s najväčšou spotrebou elektrickej energie.

Ďalšie dôležité správy

Bank of England
Neprehliadnite

Nič nám nebráni zriadiť vlastnú kryptomenu, odkazuje Bank of England