Takzvaná amnestia, ktorá odpúšťa obciam pokuty za pochybenia vo verejnom obstarávaní, čaká na podpis alebo veto prezidentky. Mestám a obciam však poskytuje skôr medvediu službu, pretože prakticky odmeňuje tie, ktoré si nesplnili svoje povinnosti, myslí si Jaroslav Lexa, podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Ako sú na tom obce v oblasti verejného obstarávania? Potrebujú ešte odpúšťať pokuty?

Prvý zákon o verejnom obstarávaní bol účinný od roku 1994, teda už rok po vzniku Slovenskej republiky. To znamená, že už 28 rokov tu máme zákon o verenom obstarávaní, ktorý od začiatku prikazoval mestám a obciam všetky veci nakupovať týmto spôsobom. Keď to mám zjednodušene povedať, tak už v deväťdesiatom štvrtom museli obce robiť verejné obstarávanie, ak chceli stavať byty.

Mali teda dostatok času zvyknúť si na proces verejného obstarávania?

V tejto oblasti som sa začal pohybovať približne v polovici deväťdesiatych rokov, takže keď po tých takmer troch desaťročiach počúvam, ako ľudia hovoria, že sa to nedá, tak mám pocit, že je to skôr o tom, že to buď naozaj nevedia alebo nechcú. Beriem do úvahy, že mestá a obce majú samozrejme kopec iných problémov, ale keď ten starosta chce, aby do obce prišli povedzme mladí ľudia, aby tam bola škôlka, škola, tak toto všetko sa dnes už bežne obstaráva, väčšinou dokonca z eurofondov.

Kde dochádza k chybám?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa