Presne 27 rokov po tom, ako bola spoločnosť Amazon 5. júla 1994 zapísaná do obchodného registra, odstúpil jej zakladateľ Jeff Bezos z postu jej generálneho riaditeľa a ujal sa funkcie výkonného predsedu správnej rady, píše Statista.

Istý čas bol najbohatší

Jeffa Bezosa, z ktorého jeho podiel v Amazone urobil svojho času najbohatšieho človeka na planéte, vo funkcii generálneho riaditeľa nahradil dlhoročný šéf mimoriadne úspešnej cloudovej divízie firmy Andy Jassy. „Keď sa pozriete na naše finančné výsledky, tak máte vlastne pred očami kumulatívne výsledky jedného vynálezu,“ povedal J. Bezos, keď sa lúčil s funkciou riaditeľa.

Najväčší obchod s knihami na svete

Pred viac ako štvrťstoročím, teda 16. júla 1995, vtedy neznáma spoločnosť z mesta Seattle v americkom štáte Washington spustila webovú stránku, ktorá o sebe neskromne tvrdila, že je „najväčším kníhkupectvom na svete“.

Aj keď to v tom čase mohlo znieť mierne domýšľavo, o dva a pol dekády neskôr je Amazon nielen najväčším kníhkupectvom, ale aj najväčším obchodom na planéte.

Uprednostňoval dlhodobý rast

Ak by sa mala vypichnúť len jedna vec, ktorou bol J. Bezos známy, keď stál pri kormidle svojej firmy, tak je to určite jeho sústredenie sa na dlhodobý rast. Skutočnosť, že J. Bezos, ktorý celé roky ignoroval hlasy kritikov, obetoval krátkodobé zisky dlhodobému rastu a neskutočne sa mu to oplatilo. Z Amazonu sa stala spoločnosť s biliónovou hodnotou a z jeho zakladateľa najbohatší človek na Zemi.

Toľko peňazí sa nedá minúť

Počas Bezosovej vlády si spoločnosť vo viacerých častiach sveta upevnila svoju pozíciu najväčšieho internetového predajcu, stala sa lídrom v oblasti cloud computingu a získala si povesť veľkého hráča vo svete digitálnych médií a spotrebiteľských technológií.

To všetko Amazon dokázal vďaka skutočnosti, že takmer všetky peniaze, ktoré zarobí, reinvestuje do svojho rozvoja. Až napokon začali jeho zisky byť také veľké, že je prakticky nemožné ich minúť.

Infographic: Amazon's Incredible Long-Term Growth | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

Hlavná cena súťaže – osobný Amazon Box plný darov
Neprehliadnite

Trhová kapitalizácia Amazonu sa za jeden deň zvýšila o viac ako 191 miliárd dolárov