Návštevníci zo zahraničia prehodnocujú, či pôjdu na dovolenku na Slovensko. Reagujú tak na opatrenia na hraniciach. Pre TASR to uviedli viaceré oblastné organizácie cestovného ruchu v SR. Štruktúra návštevníkov sa potom mení v prospech domácich.

„S istotou môžeme povedať, že zahraniční turisti na zmenu opatrení na hraniciach reagujú a prehodnocujú vycestovanie na dovolenku k nám. Potvrdzujú to početné vyjadrenia či už hotelierov, alebo aj zástupcov iných zariadení služieb cestovného ruchu, nielen v našej destinácii," priblížil pre TASR Martin Pižem z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš.

EBE 31 Barcelona - Na snímke turisti po prílete na letisku v španielskej Barcelone v pondelok 7. júna 2021. Španielsko spustilo v pondelok letnú turistickú sezónu a privítalo úplne zaočkovaných návštevníkov z väčšiny krajín, ako aj európskych návštevníkov, ktorí môžu preukázať, že nie sú infikovaní koronavírusom. Krajina tiež znovu otvorila prístavy pre výletné lode. FOTO TASR/AP


Tourists arrive at Barcelona airport, Spain, Monday, June 7, 2021. Spain is trying to ramp up its tourism industry
Neprehliadnite

Toto leto Slováci s dovolenkami vyčkávajú, zahraniční turisti sú otázni

Záujem o rušenie či zmenu termínu dovolenky zaznamenali aj na Liptove. „Vzhľadom na to, že najväčší podiel návštevníkov majú stále Slováci, tak to nebolo dramatické, ale, bohužiaľ, dobrému imidžu dovolenky na Slovensku to neprispelo," poznamenala manažérka pre komunikáciu a PR liptovskej OOCR Katarína Šarafínová.

Prehodnocovanie pobytov na Slovensku potvrdil aj výkonný riaditeľ OOCR Malá Fatra Štefan Vančík. „Znížil sa najmä záujem českých a poľských turistov. Rušia pobyty, respektíve presúvajú rezervácie," dodal s tým, že v štruktúre návštevníkov momentálne prevažujú Slováci, ktorých je viac ako 90 percent.

Šarafínová doplnila, že podiel Slovákov na Liptove je dlhodobo výrazne vyšší ako podiel zahraničných turistov. V čase pred pandémiou tvorili 65 percent domáci návštevníci. Štruktúra sa teda podľa jej slov naďalej zvyšuje v prospech Slovákov.

KK25 Schönefeld - Na archívnej snímke z 1. mája 2021 muž dostáva vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od konkorzia Pfizer/biontech v nemeckom Schönefelde. Občania Nemecka, ktorí boli plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo ho prekonali, by už od tohto víkendu nemuseli dodržiavať protiepidemické opatrenia. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok 4. mája 2021 schválila vláda a v nasledujúcich dňoch sa ním budú zaoberať obe komory parlamentu, uviedla agentúra DPA. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 01.05.20
Neprehliadnite

Izrael chce prijímať turistov podľa toho, aké majú očkovanie proti covidu-19

Ako najväčší problém pri cestovaní označila Šarafínová neustále zmeny nariadení. „Dovolenku v zahraničí si naši návštevníci plánujú, takže českí či poľskí návštevníci zrazu zostali v neistote," poznamenala. Skonštatovala, že vzhľadom na meniace sa podmienky ďalšie rezervácie zo zahraničia extra nepribúdajú. „Neznamená to však, že zahraniční neprichádzajú. Prichádzajú, ale je ich menej," spresnila.

OOCR Slovenský raj & Spiš podľa Pižema túto sezónu vyvíja snahu osloviť na dovolenku predovšetkým domácich turistov. „Každý jeden zahraničný návštevník, ktorý k nám napriek obmedzeniam pricestuje, nás, samozrejme, veľmi teší. Avšak uvedomujeme si nestabilný vývoj situácie v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia Covid-19, v dôsledku ktorej sa určite návštevnosť destinácie Slovenský raj a južný Spiš túto sezónu nepriblíži k číslam z rokov pred vypuknutím pandémie," podotkol Pižem.