Londýnska investičná spoločnosť Blantyre Capital sa dohodla so slovenskou investičnou skupinou Arca Capital na podmienkach dlhodobého financovania. Tento dlhový nástroj uľahčí rekapitalizáciu skupiny a pomôže uvoľniť rastový potenciál skupiny Arca Capital, uviedla PR manažérka Arca Capital Terézia Barčíková. Skupina má finančné problémy a v minulosti nevylúčila ani reštrukturalizáciu.

Predseda predstavenstva a väčšinový akcionár skupiny Arca Capital Rastislav Velič zdôraznil, že Blantyre Capital je silným partnerom, ktorý má príslušné finančné a prevádzkové zdroje na podporu transformácie skupiny.

,,Riešenie spoločnosti Blantyre Capital je dobrou správou pre skupinu Arca Capital, našich zamestnancov a ďalších partnerov. Poskytuje stabilnú finančnú štruktúru a potenciálne ďalšie financovanie na uskutočnenie našich rastových plánov," povedal Velič.

Spoločnosť Blantyre v rámci svojho fondu a nástrojov na spoločné investovanie viac ako 700 miliónov eur, no Arca Capital má dlhy asi v objeme jednej miliardy eur. Na internetovej stránke spoločnosti Blantyre Capital nie sú okrem kontaktých údajov uvedené žiadne informácie. 

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Šéf Arcy R.Velič sa zbavuje majetku. Za zmenky ručí aj on

„Sme nadšení z partnerstva so skupinou Arca Capital. Má obrovský nevyužitý potenciál a podnikavý tím. Je to presne ten typ spoločnosti a manažmentu, ktorý radi podporujeme “ vyjadril sa vo vyhlásení Fernando de Santiago, partner spoločnosti Blantyre Capital.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital upozorňuje na klamlivé letáky a popiera informácie o konkurze

Záhadná firma z Londýna

Blantyre Capital je londýnska investičná spoločnosť pôsobiaca v celej Európe, zameraná na partnerstvo s perspektívnymi európskymi spoločnosťami, ktoré prechádzajú dočasnými finančnými problémami, pri opätovnom začatí ich činnosti.

Podľa výročnej správy za minulý rok však finančná sila tejto londýnskej firmy nevyzerá až tak ružovo. Blantyre síce vytvorila zisk 1,2 milióna libier, ale v roku 2018 bola ešte stratová. Navyše, mala len osem zamestnancov a čisté imanie v hodnote 1,6 miliónov libier. Ako chce zaplátať miliardový dlhy Arcy nie je jasné.

„Arce Capital poskytneme dlhové financovanie, čím jej uľahčíme rekapitalizáciu. Na komentovanie podrobností je príliš skoro,“ tvrdí pre TREND Ondřej Pechar, mediálny zástupca Blantyre Capital.

Pavol Krúpa, zakladateľ Arca Capital, hovorí pre TREND, že ak by táto londýnska firma pomohla Arce v reštrukturalizácii tak to bude pozitívne. Lenže skôr si myslí, že to je len krok na upokojenie veriteľov, získanie času a odvedenie pozornosti od iných transakcií.

Túto teóriu potvrdzuje aj ďalší zdroj TRENDu, ktorý nechce byť menovaný. Tvrdí, že za tým bude asi niekto lokálny, ktorý záchrannú operáciu urobí cez „no name“ subjekt z Londýna, ktorý bude vyzerať ako “renomovaný” invetičný fond, ktorý zázračne zachráni Arcu.

Za všetko môže koronakríza

O tom, že sa pokúsi vyriešiť súčasné finančné problémy vstupom investora, informovala Arca Capital už v prvej polovici septembra. Velič vtedy označil za príčinu súčasných problémov pandémiu ochorenia Covid-19, ktorá obmedzila možnosti podnikania.

Arca Capital v súčasnej dobe vlastní a spravuje rozsiahle majetkové portfólio, ktoré je v podobe majetkových účastí v rôznych koncernových spoločnostiach sústredené do rozličných odvetví, ako napríklad automobilový priemysel, energetika, zdravotnícky sektor, developerská činnosť, finančné služby, pracovné agentúry, ubytovacie a rekreačné služby.