Samit EÚ – Čína sa uskutoční 1. apríla prostredníctvom videokonferencie, infomuje o tom Rada EÚ.

EÚ budú zastupovať predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a vysoký predstaviteľ Josep Borrell. Dopoludnia sa stretnú s čínskym predsedom vlády Li Kche-čchiangom a popoludní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Samit sa zameria najmä na vojnu na Ukrajine, angažovanosť medzinárodného spoločenstva na podporu Ukrajiny, dramatickú humanitárnu krízu spôsobenú agresiou Ruska, jej destabilizujúci účinok na medzinárodný poriadok a jej prirodzený globálny vplyv.

Vedúci predstavitelia budú rokovať aj o stave dvojstranných vzťahov a oblastiach spoločného záujmu, ako sú zmena klímy, biodiverzita a zdravie, a tiež o spôsoboch, ako zabezpečiť vyváženejšie a recipročnejšie obchodné vzťahy.

EÚ využije túto príležitosť na zdôraznenie potreby dodržiavať medzinárodný poriadok založený na pravidlách a univerzálne hodnoty. EÚ vyzve na zásadné obnovenie dialógu o ľudských právach medzi EÚ a Čínou.

Predchádzajúci samit EÚ – Čína sa uskutočnil 22. júna 2020 a stretnutie vedúcich predstaviteľov EÚ a Číny sa konalo 30. decembra 2020.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Peking - Čínsky minister zahraničných vecí Wang I rozpráva počas video tlačovej konferencie v rámci výročného zasadnutia Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (NPC) v Pekingu 7. marca 2022. Wang I v pondelok uviedol, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou ostáva aj naďalej veľmi silné, a to aj napriek medzinárodnému odsúdeniu prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu. Wang I zároveň ponúkol pomoc Číny pri sprostredkovaní mieru, informovali agentúry AFP a Reuters. Podľa šéfa čínskej
Neprehliadnite

Nie sme súčasťou krízy na Ukrajine, nechceme byť zasiahnutí sankciami, ohradila sa Čína