Za zmenou môže byť tlak Európskej únie na Švajčiarsko, aby zrušilo niektoré daňové podmienky pre firmy. Yahoo uviedol, že zmena daňového sídla je súčasťou snahy o zefektívnenie jeho európskych operácií a nie je motivovaný snahou znížiť dane.

„Yahoo platí všetky dane, ktoré má, a dodržuje daňové zákony všetkých krajín, v ktorých pôsobí. Berieme naše daňové povinnosti vážne,“ povedala hovorkyňa firmy Caroline Macleodová-Smithová.

Daňový výmer firmy patrí medzi najvyšší v americkom technologickom sektore, upozornila agentúra Reuters. Daňoví experti sa však domnievajú, že presun zo Švajčiarska súvisí s očakávaním, že krajina bude kvôli tlaku EÚ musieť zmeniť svoje daňové predpisy a že príklad z Yahoo by si mohlo vziať viacero spoločností.

V súčasnosti firmy, ktoré majú vo Švajčiarsku daňové sídlo, ale nepodnikajú priamo v zemi, majú daňovú sadzbu pod polovičnou hodnotou ako firmy, ktoré v krajine pôsobia. Pravidlá EÚ však stanovujú, aby krajina nerozlišovala pri zdanení medzi domácimi a zahraničnými firmami.

Brusel Švajčiarsku oznámil, že pokiaľ chce mať neobmedzený prístup na trhy únie, musí túto praktiku zrušiť. Švajčiarsko teraz uvažuje o harmonizácii dane z príjmu právnických osôb na nižšej úrovne, ako je súčasná domáca sadzba. Tá dosahuje hodnotu 21 percent.

Profesor ekonómie na Univerzite v Lausanne Marius Brulhart však upozornil, že krajina nebude schopná ísť až na tak nízku úroveň, ako má Írsko, kde dosahuje daň hodnotu 12,5 percenta.

Všetky spoločnosti majú povinnosť k investorom neplatiť vyššiu daň, ako je nutné. V posledných rokoch sa však ukázalo, že spoločnosti ako Google a Apple používajú zložité štruktúry k presune svojich ziskov do daňových rajov.

To vyvolalo hnev verejnosti a podnietilo skupinu dvadsiatich najväčších ekonomík sveta G20 zahájiť kampaň na zastavenie týchto praktík.