Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa rozhodla spustiť nové vyšetrovanie pôvodu pandémie nového druhu koronavírusu. Na takýto krok sa odhodlala polroka po tom, ako jej predošlé vyšetrovanie dospelo k nie veľmi jasným záverom. S odvolaním sa na nedeľné oznámenie WHO o tom v pondelok informovala tlačová agentúra DPA.

WHO za týmto účelom zostavuje tím zložený z približne dvadsiatky vedcov, ktorí budú hľadať nové dôkazy o pôvode koronavírusu v Číne i na iných miestach, informoval denník The Wall Street Journal. Tím preverí, či bol vírus vyvinutý v laboratóriu, čo je teória, ktorú Čína pobúrene odmieta, píše DPA.

WA 23 Wu-chan - Žena na bicykli prechádza okolo hotela, v ktorom skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila  dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan vo štvrtok 28. januára 2021. Úlohou tímu je v spolupráci s čínskymi vedcami zistiť, či sa dá spätne vystopovať pôvod nového typu koronavírusu. Koronavírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, najprv zistili pred vyše rokom v spomínanom stredočínskom meste Wu-chan. Pátranie po pôvode koronavírusu je politicky citlivá zá
Neprehliadnite

Vyšetrovanie pôvodu koronavírusu nenapreduje. Čína s tímom nespolupracuje

Experti z WHO začali v decembri 2020 navštevovať stredočínske mesto Wu-chan, kde boli o rok skôr zaznamenané prvé známe prípady nákazy novým koronavírusom. Vo svojej správe z marca 2021 však uviedli, že od čínskych vedcov nezískali dostatok potrebných informácií, aby vedeli zodpovedať kľúčové otázky týkajúce sa pôvodu pandémie.

K podobnému výsledku dospeli aj americké tajné služby, ktoré pôvod pandémie taktiež skúmali. Vo svojej správe z augusta uviedli, že čo sa týka pôvodu ochorenia Covid-19, neboli schopné dospieť k jednoznačným záverom.