Vo veku 68 rokov zomrel bývalý prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Michal Serbin.

Dozoroval kauzu zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska a podával obžalobu na exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu, potvrdila bývalá prokurátorka a advokátka Eva Mišíková. Na úmrtie upozornila televízia Joj.

„Myslím si, že tie kauzy okolo exriaditeľa SIS Ivana Lexu a tlak, ktorý bol na neho vyvíjaný, mali vplyv na jeho zdravotný stav a psychické napätie. Teda mali vplyv na to, že nás nie v takom pokročilom veku opustil,“ povedala Mišíková.

„Jeho smrťou sa končí jedno z dôležitých období Slovenska, na ktoré však Slováci nemôžu byť hrdí,“ zdôraznil pre TASR bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok.

Generálna prokuratúra (GP) vyjadrila rodine zosnulého sústrasť.

„Vedenie GP SR vyslovuje ľútosť nad úmrtím bývalého kolegu Michala Serbina a celej rodine vyslovuje úprimnú sústrasť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Musela ho strážiť polícia

Z únosu obžaloval Serbin 13 ľudí vrátane bývalého šéfa SIS Lexu. Až po zrušení amnestií Vladimíra Mečiara v roku 2017 sa obžalobou začal zaoberať Okresný súd Bratislava II.

Serbina od podania obžaloby 24 hodín denne museli strážiť ozbrojení policajti, pripomenula televízia Joj.

Tlak na jeho osobu sa odrazil aj na jeho psychike a v roku 2003 skončil na psychiatrii. Neskôr odišiel do invalidného dôchodku.

Heger: Doplatil na odvahu a poctivosť

Michal Serbin bol človek na svojom mieste, bol vzorom ľudí, akých Slovensko potrebuje. Premiér Eduard Heger (OĽANO) si týmito slovami na sociálnej sieti pripomenul zosnulého Serbina. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť pozostalej rodine.

Premiér skonštatoval, že Serbin v minulosti doplatil na svoju odvahu a poctivosť. Pripomenul, že po únose syna prezidenta Michala Kováča obvinil 13 ľudí vrátane bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu.

„Spravodlivosti sa však nedočkal. Naopak, tlak na jeho osobu ho donútil odstúpiť z funkcie prokurátora,“ poznamenal Heger.

V tejto súvislosti dodal, že politická moc nesmie ovplyvňovať prácu orgánov činných v trestnom konaní, inak sa nikdy nedočkáme spravodlivej krajiny.

„Preto náš boj nesmieme vzdať, aj keď očista Slovenska očividne nevyhovuje každému,“ podčiarkol.

Kolíková: Vzor pre všetkých právnikov

Ľudia ako prokurátor Michal Serbin sú vzorom pre všetkých právnikov, ktorým záleží na spravodlivosti na Slovensku, uviedla v reakcii ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Rodine vyjadrila úprimnú sústrasť.

"Prokurátor Michal Serbin preukázal svoju statočnosť a odvahu v čase, keď musel vedieť, že za to bude trpieť," povedala Kolíková.

Daniel Lipšic ako kandidát na funkciu špeciálneho prokurátora
Neprehliadnite

Iniciatíva advokátov za právny štát vyzvala Daniela Lipšica, aby nekomentoval živé kauzy