Výroba doslova na mieru – efektívne a bez prestojov, to je krédo firmy KNOTT, s.r.o. , Modra, ktorá je súčasťou skupiny KNOTT-Holding GmBH so závodmi v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, USA, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku a zastúpením po celej Európe, Severnej Amerike, Ázii a Afrike. Jej program tvorí výroba brzdených a nebrzdených náprav, nájazdových bŕzd pre prívesy a príslušenstva prívesov, priemyselných bŕzd pre stavebné a poľnohospodárske stroje, ako aj vysokozdvižné vozíky a špeciálne vozidlá. Charakter výroby si vyžaduje promptnú reakciu na požiadavky zákazníkov, schopnosť meniť výrobný program takpovediac za pochodu.
Práve preto KNOTT Modra dlhodobo spolupracuje s firmou SCHUNK, ktorá sa špecializuje na oblasť upínacej techniky a uchopovacích systémov. Spoločne riešia problémy plynulosti výroby a znižovania prestojov. Ovocím tejto spolupráce je upínací systém VERO-S.
Sme vo výrobnej hale KNOTT Modra. Technológ Martin Zelman, ktorý má na starosti odladenie nových projektov, vstupujúcich do výrobného procesu a ich následnú optimalizáciu, pri obrábacom stroji ozrejmuje prínos nového systému VERO-S pre firmu KNOTT.
Čo zafungovalo ako spúšťač, že sa firma KNOTT rozhodla pre tento systém?
Ako vidíte, na opracovávanie súčiastok používame vysokovýkonné a presné obrábacie stroje. Problém nastáva, keď sa mení výrobný program. Vtedy je potrebné pôvodný prípravok nahradiť iným. Pri štandardnom prípravku na jeho upnutie potrebujeme skrutky matice, kľúče, zadefinovať nové krútiace momenty. To si pýta čas. V závislosti podľa konkrétneho výrobku to niekedy znamená až 1,5 hodinový prestoj. V prípade, že sa skrutky alebo nástroje poškodia, musíme ich nahradiť, potom upnutie prípravku trvá ešte dlhšie.

Ale predsa. Prečo je také dôležité ušetriť čas? Predpokladajme, že prestavenie trvá 1,5 hodiny ale potom ten stroj môže pracovať celé mesiace a čas potrebný na upnutie výrobku predstavuje len bezvýznamný zlomok.
Práve že nie. Naša výroba je malosériová, robíme na objednávky. Pre nás je dôležité promptne reagovať na požiadavky zákazníkov. Ak treba, výrobu meníme aj niekoľkokrát za smenu. Viete si predstaviť tie časové straty? Ide o to, aby sme kapacitu strojov maximálne využili. To znamená či stroj pracuje, prestavuje sa alebo je mimo prevádzky náklady sa nemenia. Samozrejme je pre nás najvýhodnejšie keď sa vyrába. Skrátiť prestoje na minimum, to bol hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli práve pre spoluprácu s firmou SCHUNK.
Čo sa zmenilo aplikáciou systému VERO-S od firmy SCHUNK?
Tým, že čas upínania sa skrátil v niektorých prípadoch na minúty, sme oveľa flexibilnejší, naša výroba je lacnejšia a v konečnom dôsledku sme konkurencie schopnejší. To je pre nás v súčasných trhových podmienkach najdôležitejšie.
Prečo ste si vybrali práve rýchlovýmenný systém VERO-S?
K aplikácii systému upínania VERO-S nepotrebujeme skrutky matice, ani definovanie krútiacich momentov. Prípravok nemusíme polohovať do drážok, netreba nič zameriavať, je tam jednoznačný nulový bod. Vtip tkvie v použití šiestich pevných čapov priamo na prípravku. Pracovník ho len zoberie z palety, väčší presunie žeriavom, vloží ho do stroja a on s maximálnou presnosťou zapadne na svoje miesto.
Aké vybavenie je potrebné mať okrem obrábacieho stroja na to, aby sa dal systém VERO-S používať?
Takmer nič. Už z princípu má každý obrábací stroj hadicu so stlačeným vzduchom na minimálne šesť barov. Buď sa používa na ofukovanie, alebo na upínanie prípravkov. Adaptácia prebieha celkom jednoducho. Pripojím hadicu a stlačený vzduch pretlačí pružiny integrované v upínacom module. Následne sa otvoria uzamykacie čapy. Akonáhle vymením prípravok, môžem hadicu odpojiť, systém sa uzavrie samosvorným čapom a prípravok mám bezpečne upnutý.
Aké prípravky s použitím čapov systému VERO-S máte k dispozícii.
Ručné palety s jednoduchými prípravkami, zveráky, skľúčovadlá, magnetický upínací systém aj priamo vyrobené prípravky. Vlastne takmer všetko.

Vyzerá to celkom jednoducho. Zrejme sa zmenili aj nároky na obsluhu.
Presne tak. Na výmenu prípravku so systémom VERO-S nepotrebujeme kvalifikovaných nastavovačov. Pracovníka zaučím za dve hodiny a môže stroj obsluhovať. To sa premieta aj do poklesu mzdových nákladov.
Museli ste vyrobiť nové prípravky a upraviť už existujúce prípravky na nový systém upínania. Bolo to technicky náročné?
Vôbec nie, prípravky sme upravili celkom jednoducho. Stačilo spraviť zahĺbenie na platni zo závitom, priskrutkovať čap a prípravok je vhodný na upnutie. Čiže príprava je veľmi jednoduchá a prináša výrazný efekt v podobe šetrenia času pri prestavovaní stroja z jedného typu obrobku na iný aj keď má rádovo úplne iné rozmery. Systém je vymyslený tak, že používa rovnaké moduly s rovnakým rozstupom na viacerých strojoch. Preto môžeme menej dôležitú výrobu presunúť z iného stroja a len presunutím prípravku na iný stroj, pokračovať vo výrobe. Aj v prípade poruchy stroja prípravok presunieme na iný stroj. Nečakáme, pokračujeme vo výrobe.
A čo životnosť?
Výmenný systém je navrhnutý tak, aby bol dobre chránený. V čase obrábania prípravok fixujú čapy, ktoré kompletne vypĺňajú vnútorný priestor. Nemôže sa tam dostať nečistota, ani špony, ani emulzie. Vo firme KNOTT sme začali tento systém používať pred piatimi rokmi a funguje bez problémov. Pri zakúpení nášho najnovšieho stroja sme ho automaticky osadili dvoma rýchlovýmennými paletami VERO-S, čo len nadväzuje na riešenia z minulosti. Vychádzajú z rovnakých rozmerov, aby sme jednotlivé prípravky mohli medzi sebou presúvať. Aj stôl stroja s adaptívnym systémom VERO-S nám SCHUNK vyrobil na mieru. Práve kvôli flexibilnosti výmeny paliet a zastupiteľnosti strojov.