„Delokačný“ balíček platí pre všetkých zamestnancov start-upu. Ako na blogu popisuje CEO spoločnosti Wade Foster, peniaze slúžia na premiestnenie zamestnanca a celej jeho rodiny mimo zátoky, na miesto, kde nie sú také vysoké životné náklady. Ako dodáva portál Quartz, peniaze sú určené pre zamestnancov, ktorí zostanú v spoločnosti minimálne jeden rok.

Zapier vznikol v roku 2011 a väčšina z 85 zamestnancov pracuje z home officu. W. Foster už dlhý čas pozoruje, že kvôli prestížnym technologickým firmám a gigantom vzniká v oblasti neúprosná bytová kríza.

V San Franciscu sú jedny z najdrahších nehnuteľností v rámci Spojených štátov. Cenový medián domov v prímestskej časti sa pohybuje okolo 910-tisíc dolárov, vďaka čomu lokalita prekonáva cenou New York aj Hongkong.

Ľudia bývajúci v Silicon Valley sa jednak sťažujú na extrémne vysoké náklady na bývanie, jednak aj na všeobecný nedostatok bytov či domov. Technologickí pracovníci zarobia v regióne podľa britského portálu The Guardian ročne od 100- do 700-tisíc dolárov, pričom tu inžinieri zvádzajú realitné boje, len aby polovicu ročného platu minuli za prenájom.

Situácia najhoršie vplýva na tamojších obyvateľov s nízkymi príjmami a pracujúcich mimo technologického sektora, ktorých Facebook, Google či Apple prakticky masovo vytlačil z regiónu alebo z nich húfne spravil bezdomovcov. Viacerí pracovníci riešia situáciu sťahovaním sa do širšieho okolia, napríklad Texasu či Colorada, čím vznikajú „nové Silicon Valley“ miesta. Šíria sa aj príbehy ľudí, ktorí jednoducho prespávajú aj v autách.

„Bay Area je skvelé miesto na život. Bývanie je tu však naozaj náročné,“ hovorí W. Foster s tým, že život s rodinou v dlhodobejšom horizonte by tam bol finančne ťažko realizovateľný.