Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch na Slovensku, dosiahol od začiatku roka 2017 do konca minulého kumulovaný výnos necelých 33 percent. V porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke zarobil viac. Na pokorenie inflácie, ktorá za toto obdobie dosiahla takmer 45 percent, to však nestačilo. Na druhej strane, výnosnosť fondov aktuálne prekonáva infláciu už päť kvartálov po sebe, vyplýva z najnovších výsledkov Indexu slovenského investora (ISI100).
Beh na dlhú trať
Index vychádza z údajov sto najväčších podielových fondov. Pri výpočte odborníci zohľadňujú výnosy aj veľkosť. Na konci posledného kvartálu 2024 dosiahol ukazovateľ historicky najvyššiu úroveň 132,6 bodu.
„Investovanie je behom na dlhú trať, a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch alebo piatich rokov. Investorov zároveň nezaujíma iba úroveň výnosu, ale aj to, či dokáže držať krok alebo dokonca prekonať infláciu,“ vysvetlila analytička Eva Sadovská.
Hodnota indexu ISI100 stúpla
Pripomenula, že kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, od konca roka 2020 do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. V rokoch 2022 a 2023 sa však jeho hodnota pod vplyvom rekordne vysokého rastu cien dostala pod úroveň kumulovanej inflácie, kde zotrvala aj v štvrtom štvrťroku 2024.
„Dobrou správou je, že počas posledných piatich kvartálov rástla hodnota indexu ISI100 rýchlejšie ako kumulovaná inflácia a pomyselné nožnice medzi infláciou a výnosnosťou sa postupne zatvárajú,“ zhodnotila Sadovská.
Najvyššie zhodnotenie za sledované obdobie dosiahli akciové fondy, s kumulovaným výnosom 91,8 percenta, čomu zodpovedá ročný výnos na úrovni 8,5 percenta. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli celkový výnos 33 percent a ročný 3,6 percenta. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 18 percent, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 2,1 percenta. Fondy krátkodobých investícií dosiahli celkový výnos 8 percent a ročný jedno percento, dlhopisové fondy sa po rokoch straty dostali do plusu, s kumulovaným zhodnotením 1,7 percenta a anualizovaným 0,2 percenta.
Ďalšie dôležité správy
