Netrpí len Slovensko. Cestovný ruch, gastro a letecký priemysel sú oblasti, ktoré postihla koronakríza najsilnejšie a doplácajú na ňu všetky štáty sveta. Hoci sme si cez minulé leto mysleli, že situácia bude pokojná, druhá vlna pandémie nás vyviedla z tohto omylu.

Dnes už dokážeme pomaly sledovať prepad jednotlivých sektorov a vyvodzovať závery z roka 2020. Síce očkovanie funguje na plné obrátky, tento rok sa reštart spomínaných sektorov neočakáva. Keď tak, môžeme zaznamenať veľmi pomalý rast.

Svetová obchodná organizácia (WTO) odhaduje, že tento rok poklesnú výdavky turistov o 910 miliárd amerických dolárov. Ak zrátame aj škody od marca minulého roka, dostaneme sa na hodnotu 1,2 bilióna dolárov.

Táto suma by sa podľa WTO mala sektoru vrátiť najmenej o dvadsať rokov. Skončilo sa tak obdobie rastu, kedy od roku 2000 zaznamenával turizmus zlaté časy. Sezóna v roku 2019 bola jedna z najlepších za posledných päť rokov.

Siekel
Neprehliadnite

Šéf skrachovanej Firo-tour: Úpadok bol ťažký, ale férový krok

Očkovanie + testovanie

Svetlo na konci tunela vidia niektoré cestovné kancelárie v očkovacom preukaze spojenom s aktívnym testovaním cestujúcich. Ako pre TREND ozrejmil manažér cestovnej kancelárie Pelikán Jozef Rybár, počas krízy zaznamenali rastúci záujem o cestovanie do Dubaja. A to aj napriek všetkým obmedzeniam.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa