Srbský prezident Aleksandar Vučić naznačil, že je pripravený na kompromisné riešenie sporu s Kosovom, ktoré vo svojom pláne navrhli Nemecko s Francúzskom. Západní vyjednávači podľa Vučiča postavili Srbsko pred voľbu plán prijať, alebo čeliť dôsledkom v podobe prerušenia prístupových rokovaní s Európskou úniou a stiahnutia zahraničných investícií z krajiny. Informovala o tom agentúra DPA.

Cesta kompromisu

,,Ak je na výber, či budeme v izolácii a pod sankciami, respektíve či budú stiahnuté investície, čo mi bolo trikrát osobne povedané, alebo či prijmeme všetko, čo sa od nás žiada, a to je (vstup) Kosova do OSN, tak ja som pre cestu kompromisu," povedal Vučić.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť na Srbsku v roku 2008. Stalo sa tak necelých desať rokov po tom, čo Belehrad stratil nad touto autonómnou oblasťou kontrolu v dôsledku vojny a náletov NATO.

Srbsko nezávislosť neuznáva a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. So samostatnosťou nesúhlasia tiež napríklad Rusko a Čína, ktoré majú v Bezpečnostnej rade právo OSN veta.

Diplomatické úsilie Západu neviedlo v uplynulých rokoch k normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. V posledných mesiacoch naopak vzrástlo napätie v severnom Kosove, v ktorom prevládajú etnickí Srbi.

Akceptácia štátnej existencie

Francúzsko-nemecký plán bol oznámený na jeseň minulého roka, ale nikdy nebol oficiálne zverejnený. Jeho kľúčové body sú však známe už od doby, keď bol Prištine a Belehradu predložený. Okrem iného stanovuje, že Srbsko a Kosovo sa síce formálne neuznajú, vzájomne však akceptujú svoju štátnu existenciu v existujúcich hraniciach. Srbsko by tiež prestalo brániť členstvo Kosova v medzinárodných organizáciách.

Napríklad prijatie Kosova do OSN zatiaľ bráni ruské právo veta v Bezpečnostnej rade OSN. Moskva je tradičným spojencom Belehradu a na mnohých fórach blokuje vstup Kosova do medzinárodných organizácií, Srbsko sa z druhej strany ako takmer jediný štát v Európe aj napriek naliehaniu Západu odmieta pripojiť k protiruským sankciám.

,,Nejedná sa o to, že by sme sa zasadzovali o vstup Kosova do OSN, ale v podstate by sme jeho členstvo prijali," povedal Vučić s tým, že konečné slovo bol mal srbský parlament či ,,možno" ľudia v referende.

Vučić: Geopolitická situácia sa zmenila

Ochota Vučiča ku kompromisu s Prištinou by znamenala predel v jeho kosovskej politike, ktorá bola doteraz založená na srbskom nacionalizme, pripomína DPA.

,,Geopolitická situácia sa zmenila," zdôvodnil svoj postoj Vučić. Kvôli ruskej agresii proti Ukrajine panuje v Európe ,,nervozita", pri ktorej sa ,,netoleruje akékoľvek vybočovanie z radu". Podľa Vučiča sa nemecko-francúzsky plán stal plánom celej EÚ a podporilo ho aj päť členských štátov, ktoré Kosovo doteraz neuznali: Španielsko, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Cyprus.

V piatok rokovali v Belehrade s Vučičom splnomocnenec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslav Lajčák, americký vyslanec pre západný Balkán Gabriel Escobar a tiež zástupcovia Nemecka, Francúzska a Talianska. Témou bola normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Predtým viedla ,,päťka" rozhovory aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Kosovská polícia strieľala na auto smerujúce k srbskej hranici