Spomienkový optimizmus v čase krízy vládnej koalície nemusí byť pre niektorých aktérov úplne na škodu. Práve v období neistoty na politickej scéne, prestupovania poslancov z jednej strany do druhej a ubúdajúceho času do vypršania ultimáta, po ktorom stále nie je jasné, čo Slovensko čaká, sa prebúdzajú hlasy o návrate niekdajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu a exministra financií Ivana Mikloša. Ani jeden totiž v minulosti úplne nevylúčil, že by sa do slovenskej politiky vrátil.

Na otázku, či expremiérovi politika chýba, odpovedal jednoznačne. „Samozrejme, že áno. Chýba mi adrenalín, ktorý je spojený s exekutívnou politikou. Vždy som sa rád rozhodoval. Každý máme nejaký defekt, môj spočíva v tom, že sa nielen nebojím rozhodovania, vždy som sa rád rozhodoval,“ uviedol M. Dzurinda začiatkom júla v rozhovore pre Denník N.

Na to, či sa do politiky vráti, odpovedal, že ho vyrušuje to, čo sa na domácej politickej scéne deje, no presnú odpoveď sám nemá. „Musel by som byť veľmi necitlivým človekom, aby som nepremýšľal, čo s tým,“ dodal.

Predsa len vzniká nová strana?

V poslednom čase sa objavili nejednoznačné odpovede súčasných politikov, ktoré naznačujú, že sa predsa len k vzniku strany môže schyľovať. „Viem o viacerých začínajúcich projektoch, no neviem, ktoré sú reálne. Z niektorých som dostala aj veľmi teoretickú ponuku,“ uviedla pre Denník N Vladimíra Marcinková z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Na otázku, či dostala ponuku od strany, na ktorej čele by stál M. Dzurinda odpovedala nejednoznačne. „Môže to byť pravda,“ podčiarkla.

Vznik novej politickej strany úplne nevylúčil ani minister zahraničných vecí Ivan Korčok, no podieľanie sa na novom projekte nepripúšťa. „Keďže sa v špekuláciách okolo možného vzniku novej strany spomína aj moje meno, chcel by som sa k tomu vyjadriť celkom jasne. Žiadnu novú stranu nezakladám, a ak nejaký nový projekt vzniká, nie som jeho súčasťou,“ napísal na sociálnej sieti. Navyše, podľa opozičného poslanca Richarda Takáča zo strany Smer-SD má mať nová strana dokonca obdobné programové ciele a bude orientovaná tak, ako strana SaS.

Nová politická strana by mohla vo voľbách uspieť

K celkovej spokojnosti voličov však súčasná kríza nepridáva a to, kedy si Slováci budú voliť nových zástupcov, je čoraz viac otázne. Pre vznik nového politického subjektu je tak podľa politológa najvyšší čas. „Pretože ak chcete vybudovať politickú stranu, ktorá bude funkčná, na to nejaký čas potrebujete,“ podotkol pre týždenník TREND politológ Jozef Lenč.

Poukázal však aj na prípady, kedy strany vzniknuté tesne pred voľbami zožali úspech. Hnutie Sme rodina či strana prezidenta Andreja Kisku Za ľudí vznikli iba niekoľko mesiacov pred voľbami. Opačným príkladom je Progresívne Slovensko, ktoré vzniklo v polovici volebného obdobia. „Tá miera úspechu sa nedá priamo odvodiť od toho, kedy strana vzniká, ale rok a pol je vhodný čas pre vznik novej strany,“ doplnil Lenč.

Dopyt po nich stále je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa