Všetci zamestnanci vrátane živnostníkov a konateľov firiem sa musia odo dneška testovať dvakrát týždenne antigénnymi samotestovacími sadami na covid-19. Ďalšie testovanie je potrebné vykonať najskôr tretí deň po predchádzajúcom.

Testovať budú minimálne dva týždne

V prípade pozitívneho testu odíde pracovník na päť dní do karantény. Môže podstúpiť overovací PCR test, pokiaľ bude negatívny, smie sa hneď vrátiť do práce. Novinkou je, že očkovaní ľudia majú z verejného zdravotného poistenia hradených päť PCR testov mesačne namiesto doterajších dvoch. Nový režim testovania by mal platiť dva až tri týždne.

Kto sa testovať nemusí

Testovanie nie je záväzné pre ľudí, ktorí pracujú z domu alebo sa na pracovisku s nikým ďalším nestretávajú. Takým príkladom je podľa ministra zdravotníctva Vlastimila Válka napríklad vrátnik, ktorý púšťa autá do dvora, a sedí v uzavretej presklenej miestnosti.

Ak zamestnanec odmietne, zamestnávateľ ho nahlási

Pracovníka, ktorý sa odmietne testovať, musí zamestnávateľ nahlásiť príslušnej hygienickej stanici. Zamestnanec navyše bude musieť nosiť po celý pracovný čas respirátor, od ostatných dodržiavať odstup 1,5 metra a stravovať sa na oddelenom mieste.

Prvýkrát vláda plošné testovanie zaviedla vlani v marci, platilo do 30. júna.

Český premiér Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš: Česko zrejme obnoví vo firmách povinné testovanie na covid-19