Vrtuľníku, pri ktorého havárii prišlo v sobotu na Aljaške o život päť ľudí, vrátane najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, sa podľa amerických vyšetrovateľov tesne nepodarilo preletieť horský hrebeň. Napísal o tom spravodajský web Anchorage Daily News. Stroj Airbus AS350B3 sa so šesťčlennou skupinou zrútil v blízkosti ľadovca Knik. Predpokladá sa, že skupina sa v oblasti venovala heliskiingu, teda extrémnemu športu, pri ktorom jazdci na lyžiach alebo snowboarde vystupujú z vrtuľníka rovno do voľného terénu.

O život prišli 56-ročný Kellner a ďalší muž z Čiech, päťdesiatročný Benjamin Larochaix. Medzi mŕtvymi sú podľa vyšetrovateľov tiež 52-ročný Gregory Harms z Colorada a dvaja muži z Aljašky - 38-ročný Sean McManamy a 33-ročný pilot Zachary Russell.

Bývalý český reprezentant v snowboardingu, 48-ročný David Horváth, je jediným zachráneným. Hospitalizovaný bol v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage a jeho stav je vážny, uviedol v pondelok hovorca nemocnice. Rozsah Horváthových zranení nie je známy.

Petr Kellner (†56)
Neprehliadnite

Petr Kellner po sebe zanechal obrovské impérium. Bude ho spravovať Daniel Křetínský?

Vrtuľník sa zrútil asi 34 kilometrov juhovýchodne od mestečka Palmer na svahu v blízkosti ľadovca Knik. Ťažko dostupný terén a očakávaná snehoná búrka podľa vyšetrovateľov komplikovali prístup k miestu nešťastia. Vyšetrovateľom sa však podarilo vrak vrtuľníka odfotiť, než ho pokryl sneh.

,,Zdá sa, že vrtuľník narazil do hory asi desať až 15 stôp (tri až 4,6 metra) pod hrebeňom v nadmorskej výške približne 5 500 stôp (1 676 metrov) a následne padal 800 až 900 stôp (244- 274 metrov) po svahu," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii Tom Chapman z amerického Národného úradu pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

K miestu tragédie sa podľa Chapmana dá dostať iba vrtuľníkom. Či sa vrak podarí plne odstrániť, než ho úplne pokryje sneh, podľa vyšetrovateľov nie je jasné. ,,Predpokladáme, že vrak je alebo čoskoro bude zakrytý snehom," uviedol Chapman podľa webu Alaska 's News Source. ,,Naším cieľom je porozumieť nielen tomu, čo sa stalo, ale aj prečo, a odporučiť zmeny, ktoré zabránia tomu, aby sa to opakovalo," dodal. Pri vyšetrovaní príčiny nešťastia NTSB podľa Chapmana bude okrem iného skúmať záznamové zariadenie a aj to, aké boli na mieste poveternostné podmienky.